İsrail’den Türkiye’deki vatandaşlarına ilişkin açıklama

İstiklal’deki saldırının ardından İsrail, Türkiye’deki vatandaşlarına ülkeyi derhal terk etme çağrısı yapmıştı

İsrail’den Türkiye’deki vatandaşlarına ilişkin açıklama

İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki saldırıda İsrail vatandaşlarının hayatını kaybetmesi, İsrail’in yeni IŞİD saldırıları tehlikesine karşı vatandaşlarına Türkiye’den ayrılma çağrısı yapması ve Sky News kanalının örgütün Yahudi çocukları hedef almaya hazırlandığını öne sürmesinin ardından, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’den konuyla ilgili açıklama geldi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ile telefonda görüşen Rivlin Türkiye’deki Yahudi cemaatine yönelik muhtemel saldırı haberlerinden dolayı endişeli olduğunu söyledi.

Rivlin açıklama yayınlayarak “Aldığımız bilgiler nedeniyle son derece endişeliyiz, İsrail ve Türkiye’deki ilgili yetkililerle durumu yakından takip ediyoruz” dedi.

İstanbul İstiklal Caddesi’nde 19 Mart’ta düzenlenen intihar saldırısında 3 İsrail ve 1 İran vatandaşı hayatını kaybetmiş, 39 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Saldırının ardından İsrail, Türkiye’deki vatandaşlarına ülkeyi derhal terk etme çağrısı yapmıştı.

Sky News 29 Mart’taki haberinde, “IŞİD’in Beyoğlu’ndaki bir sinagog ve ona bağlı okulları hedef alarak Yahudi çocuklarını katletme planları yaptığını” iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 11:10
YORUM EKLE