İsrail'den 24 saatlik ateşkes kararı

İsrail hükümeti Gazze'de ateşkesi tek taraflı 24 saat uzatma kararı aldı.

İsrail'den 24 saatlik ateşkes kararı

İsrail hükümeti, Gazze'de ateşkesi tek taraflı 24 saat uzatma kararı aldı. Hamas ise İsrail askerlerinin Gazze'den çekilmesini içermeyen hiçbir ateşkesi kabul etmeyeceklerini açıkladı.

İsrail Güvenlik Kabinesi, Birleşmiş Milletler'in (BM) ateşkesi uzatma talebini kabul ederek, ateşkesin 24 saat daha uzatılmasına karar verdi.

İsrail ordusunun ateşkes süresince tünelleri arama faaliyetlerine devam edeceği, "ihlal" durumunda karşılık vereceği belirtilirken, ateşkesin gece 00.00'da bitmesi öngörülüyor.

Öte yandan, İsrail hükümetinin bugün , "Gazze'deki askeri operasyonları" görüşmek üzere toplanacağı kaydedildi.

HAMAS: ATEŞKESİ KABUL ETMİYORUZ

İslami Direniş Hareketi (Hamas), İsrail askerlerinin Gazze'den çekilmesini içermeyen hiçbir ateşkesi kabul etmediklerini duyurdu.

Hamas'ın Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, "İşgal ordusunun Gazze'den çekilmesi, vatandaşların evlerine geri dönmesi ve yaralıların sınırdan çıkartılarak tedavi edilmesinin sağlanmasını içermeyen hiçbir ateşkes kabul edilemez" ifadesini kullandı.

İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de kara saldırılarının başladığını duyurmuştu.

Gazze'de BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani ihtiyaçların karşılanması için talep ettiği, Filistinli direniş grupları ile İsrail arsında kabul edilen 12 saatlik ateşkes, dün gece saat 20.00'de sona ermişti.

İsrail Maarif gazetesinin hükümet yetkililerine dayandırdığı haberinde, İsrail Güvenlik Kabinesi'nin onayından sonra Gazze'deki Filistinli direniş hareketleriyle yapılan 12 saatlik insani ateşkesin 4 saat daha uzatıldığı belirtilmiş, Hamas ise bu yönde bir anlaşma yapılmadığını açıklamıştı. (radikal)

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2014, 08:31
YORUM EKLE