İsrail solunun simge ismi Zeev Sternhell öldü

İsrail solunun simge ismi Zeev Sternhell öldü

Son yıllarda sesini giderek daha az duyurabilen İsrail solunun simge isimlerinden Zeev Sternhell 85 yaşında öldü. Kudüs’teki İbrani Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Sternhell, faşizm karşıtı kitapları ve İsrail’in işgal altında tuttuğu Batı Şeria’daki yerleşimlerine karşı çıkmasıyla tanınıyordu.

Holokost’tan kurtulmuş bir isim olan Sternhell, İsrail solunun aşırı milliyetçiliğin gölgesinde kaldığına dair eleştirileriyle de biliniyordu. 2018 yılında Haaretz gazetesinde kaleme aldığı makalede, “Sol artık burada ortaya evrimleşen zehirli aşırı milliyetçiliği yenilgiye uğratma becerisine sahip değil” demiş, İsrail’deki aşırı milliyetçiliği ‘Yahudi halkının büyük çoğunluğunu neredeyse yok eden Avrupa tipi milliyetçiliğe’ benzetmişti. Sternhell, 2008 yılında bir aşırı milliyetçinin Kudüs’teki evine düzenlediği bombalı saldırıdan hafif yaralanarak kurtulmuştu.

2. DÜNYA SAVAŞI’NDA KATOLİK GİBİ YAŞADI

‘Faşist İdeolojinin Doğuşu’ isimli, faşizmin Avrupa kültüründe derin kökler saldığını savunduğu kitabıyla tanınan Sternhell, Polonya doğumlu bir Yahudi’ydi. Holokost sırasında bir Katolik kimliğine bürünerek hayatta kalmış, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bir süre Fransa’da taşayıp 16 yaşında olduğu 1951’de İsrail’e göç etmişti.

Sternhell, İsrail devletinin kuruluşunda temel alınan sosyalist ilkelerden kopulduğunu, milliyetçi siyasi hedeflerden uzaklaşıldığını savunuyor; yasadışı yerleşimlerin ve Filistinlilere yönelik politikaların İsrail demokrasisini riske attığını vurguluyordu. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Batı Şeria’yı ilhak planının da son olarak ‘yeni bir apartheid devletinin kurulması’ olarak nitelemişti. 

Kaynak: Gaete Duvar

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER