İsrail saldırılarında 4'ü çocuk 13 kişi öldü

Gazze'den İsrail'e atılan roketler sonucunda da 3 İsrail'li öldü...

İsrail saldırılarında 4'ü çocuk 13 kişi öldü

İsrail'in dün Hamas'ın askeri liderini öldürmesi sonrası karşılıklı saldırılar devam ediyor. Netanyahu karadan saldırıyla tehdit ederken, İsrail'de ilk kez can kaybı yaşandı. Gazze'den atılan roketle 3 İsrailli öldürüldü. Hamas hükümeti ise şimdiye kadar  4'üçocuk 13 kişinin öldüğünü bildirdi.

İSRAİL 'SAVUNMA SÜTUNU' İLE HAVA VE KARADAN VURUYOR

Gazze'yi 2009 yılında "Dökme Kurşun Operasyonu" ile vurarak bin 400 Filistinliyi öldüren İsrail, dünden bu yana da "Savunma Sütun"u olarak adlandırdığı operasyonla havadan ve karadan bombalıyor.

ŞİMDİYE KADAR 4'Ü ÇOCUK, 13 KİŞİ ÖLDÜ

Gazze'deki Hamas hükümetinin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in dün başlayan saldırısında şimdiye kadar 13 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ölenlerin 4'ü ise çocuk.

NETANYAHU, SEÇİMLER ÖNCESİNDE VURUYOR

İsrail basını, "Savunma Sütun"u operasyonunu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ilk savaşı olarak değerlendirdi. Netanyahu'nun seçimler öncesi, pozisyonunu güçlendirmek için Gazze'yi vurduğu da iddia ediliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, ordunun kara operasyonu için de hazır olduğunu söyledi.

YARALI SAYISI 94

İsrail savaş uçaklarının Gazze'ye yönelik dünden bu yana sürdürdüğü saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 13'e, yaralananların sayısı ise 94'e yükseldi.

Saldırılarda Hamas'ın askeri şefi Ahmed El Cebari de hayatını kaybetti.

Gazze'de hayatını kaybedenler arasında İngiliz televizyonu BBC'nin Filistinli muhabirinin oğlu ve iki akrabası da bulunyor.

İSRAİL'DE İLK CAN KAYBI

Gazze'den bugün fırlatılan roketle ise 3 İsrailli öldürüldü. İsrail'in güneyinde güvenlik nedeniyle bugün okullar tatil edildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'ye karadan operasyon için hazır olduklarını açıkladı.

İsrali ordusu dün başlattığı operasyonla Gazze'de 20'den fazla askeri noktayı hedef aldı. Hamas'a ait birçok roket deposunun imha edildiği iddia edildi. F-16 uçakları, insansız hava araçları ve donanmaya ait hucüm botları kullanıldı.

BM ACİL TOPLANDI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail'in dün giriştiği Gazze saldırıları üzerine acil olarak toplandı ancak herhangi bir karar almadı.

Filistin Yönetimi, Konsey'den İsrail'i saldırılarını durdurmaya çağıran bir açıklama yapmasını istemişti ancak böyle bir adım atılmadı.

İSRAİL: BU DAHA BAŞLANGIÇ

İsrail'den gelen açıklamalar, saldırıların süreceği yönünde. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaptığı açıklamada ''Gazze'deki saldırıları, gerekirse İsrail Ordusu'nun, önümüzdeki günlerde askeri operasyonlarını genişletmeye hazır olduğu yönünde açık bir mesaj niteliği taşıyor'' dedi.

Savunma Bakanı Ehud Barak ise operasyonların ''başlangıç olduğunu'' vurgulayarak, ''İsrail'in bugün düzenlediği saldırılar, Hamas'ın altyapısını vurdu'' dedi.

HAMAS: TÜRKİYE DİPLOMATİK GİRİŞİMLERDE BULUNSUN

Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları'ndan yapılan açıklamada da, "İsrail bu saldırıyla cehennem kapısını araladı" denildi. İlerleyen saatlerde Hamas'tan yapılan açıklamada, Türkiye'ye bir çağrı vardı. Hamas, İsrail saldırılarının önüne geçilmesi için Türkiye'den 'diplomatik girişimlerde bulunmasını' istedi.

BATI ŞERİA DA GERGİN

Gazze'nin yanısıra dün Batı Şeria'da da tansiyon yükseldi, İsrail işgaline karşı düzenlenen gösteride olaylar çıktı. Yahudi yerleşimcilerin kullandığı yolları kapatan Filistinli protestoculara İsrail askerlerinin müdahalesi sert oldu.

Aralarında barış yanlısı Filistinli din adamları ve İsrailli barış yanlılarının da olduğu göstericilerden yaralananlar oldu. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2012, 20:12

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER