İsrail parlamentosu erken seçim için kendini feshetti

Anketler Netanyahu'nun milliyetçi çizgideki Likud Partisi'nin seçimleri rahatlıkla kazanacağını gösteriyor

İsrail parlamentosu erken seçim için kendini feshetti

İsrail parlamentosu Knesset, 9 Nisan 2019'da yapılacak olan erken seçim için kendini feshetti.

Knesset, fesihle ilgili yasa tasarısını 2 milletvekilinin ret oyuna karşılık 102 milletvekilinin evet oyuyla onayladı.

Başbakan Binyamin Netanyahu bu hafta başında koalisyon hükümetini feshedeceğini ve üç ay içerisinde erken seçime gideceklerini duyurmuştu.

Koalisyon partileri tarafından yayımlanan ortak bildirideyse, İsrail'de gelecek yıl kasım ayında yapılması planlanan genel seçimlerin nisan ayına alındığı ifade edilmişti.

Yapılan anketler Netanyahu'nun milliyetçi çizgideki Likud Partisi'nin seçimleri rahatlıkla kazanacağını gösteriyor.

Ancak Başbakan hakkında açılan yolsuzluk davasının Netanyahu'nun aleyhinde sonuçlanması durumunda bu durumun değişebileceği belirtiliyor.

Binyamin Netanyahu liderliğindeki 6 partili koalisyon hükümeti 120 sandalyeli İsrail meclisinde 66 milletvekiliyle temsil ediliyordu.

Eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın istifa etmesiyle 5 ortaklı olarak devam eden koalisyon hükümetinin sandalye sayısı güvenoyu için gereken kritik sayı 61'e düşmüştü.

Mecliste 5 sandalyeye sahip İsrail Evimiz Partisi lideri Liberman, Gazze Şeridi'nde yaşanan son gerginliğin ardından İsrail ile Filistinli gruplar arasında sağlanan ateşkesi eleştirerek 14 Kasım'da görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Öte yandan İsrail Başbakanlık ofisi, Binyamin Netanyahu'nun perşembe günü Brezilya'ya gideceğini ve parlamentonun feshedilmesi nedeniyle ziyaret süresinin kısaltılmayacağını bildirildi.

Kaynak: Euronews

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 23:32

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER