İsrail, 40 bin yedek askeri göreve çağırdı

Sabah saatlerinden itibaren Gazze'ye yönelik saldırılarda 11 kişi öldü...

İsrail, 40 bin yedek askeri göreve çağırdı

Dün gece Gazze’ye geniş çaplı hava saldırıları düzenleyen İsrail’in bugün de 40 bin yedek askeri göreve çağırdığı bildirildi.

Yakın Doğu Haber (YDH) sitesinin El Meyadin televizyonuna dayandırdığı haberine göre, İsrail 40 bin kişilik yedek askeri göreve çağırarak Gazze’ye geniş çaplı bir saldırı yapmaya hazırlanıyor.

Dün gece İsrail Savunma Bakanlığı’nın Gazze’ye geniş çaplı bir saldırı başlatma kararı aldığının açıklanmasından sonra İsrail ordusu, hem denizden hem de havadan Gazze’yi bombalamaya başlamıştı.

El Alem televizyonu, Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kadre’nin açıklamalarına dayandırdığı haberinde İsrail’in bu sabah Gazze’deki bir aracı hedef alan saldırısında 5 Filistinlinin öldüğünü 50 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İsrail’in havadan ve denizden yaptığı saldırılara Filistinli direniş grupları da roket saldırılarıyla karşılık verdi.

Hamas, İsrail’in sivil yerleşim yerlerini bombalamayı sürdürmesi halinde kendilerinin de daha uzun menzilli füzelerle karşılık vereceklerini açıklamıştı.

Dün İsrail Savunma Bakanlığının Gazze’ye geniş çaplı saldırı kararından sonra 150 bin yedek askerin çağrıldığı bildirilmişti.

İsrailli üç yerleşimcinin ölü bulunmasından sonra intikam saldırılarına başlayan İsrailli yerleşimciler Filistinli Muhammed Ebu Hudayr adlı bir çocuğu yakarak öldürmüştü.

Muhammed Ebu Hudayr’ın yakılarak öldürülmesi 1948 toprakları da dahil olmak üzere tüm Filistin’de öfke yarattı. Hamas, Muhammed Ebu Hudayr’ın öldürülmesinden sonra yaşananları Kudüs İntifadası olarak adlandırdı. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 12:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER