İspanya’dan bir Ermeni Soykırımı kararı daha

Ocak ayında Ermeni Soykırımı’na ilişkin önerge kabul eden Burjassot Kent Meclisi’nin ardından, İspanya’da bir yerel yönetim daha 1915 Soykırımı’nı resmen tanıdı

İspanya’dan bir Ermeni Soykırımı kararı daha

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber

İspanya’nın Valencia bölgesindeki Betera Belediye Genel Meclisi, 1915 Ermeni Soykırımı’na ilişkin sunulan önergeyi oy çokluğuyla kabul etti.  

Önergede, 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanındığı ve insanlığa karşı işlenen bu suçun kınandığı kaydedildi.

Ermenistan’ın başkenti Yerevan merkezli Armenpress Ajansı’nın haberine göre, önergenin 1915’te yaşananların soykırım olarak tanımlandığı bölümünde şu ifadeler yer aldı:

“1915-1921 tarihlerinde mevcut Türkiye topraklarında, özellikle Jön Türklerin (İttihat ve Terakki) iktidar olduğu dönemde, Ermeni halkına yapılan toplu katliamlar ve zorunlu göçler sonucunda bir buçuk milyon Ermeni hayatını kaybetti, iki milyon Ermeni kendi topraklarını terk etmek zorunda bırakıldı ve büyük Ermeni Diasporası’nı yarattı.”

İspanya’nın Valencia bölgesindeki Burjassot Kent Meclisi, Compromis Partisi’nin geçen Ocak ayında gündeme taşıdığı 1915 Ermeni Soykırımı’na ilişkin önergeyi de, Meclis genel oturumunda oy çokluğuyla kabul etmişti.

Önergede, 1915 Ermeni Soykırımı’nın resmen tanındığı belirtilirken, insanlığa karşı işlenen bu suçun kınandığı kaydedilmişti.

İspanya’daki Navarra Eyalet Meclisi, geçen Haziran ayında 1915 Ermeni Soykırımı’na ilişkin olarak sunulan tasarıyı kabul etmişti. Navarra’nın de kabul etmesiyle, Bask bölgesi, Katalonya ve Balear Adaları da dahil olmak üzere, İspanya’da Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan yerel yönetim sayısı dörde yükselmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 15:29
YORUM EKLE