IŞİD lideri Bağdadi'ye ait 'yeni ses kaydı' yayınlandı: 'Savaşa katılın ya da silahlanın'

Bağdadi'ye ait olduğu öne sürülen kayda göre, Bağdadi destekçilerine Suriye ve Irak'ta savaşa katılma ya da yaşadıkları yerde silahlanma çağrısı yaptı

IŞİD lideri Bağdadi'ye ait 'yeni ses kaydı' yayınlandı: 'Savaşa katılın ya da silahlanın'

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırısında ağır yaralandığı iddia edilen lideri Ebubekir el Bağdadi’ye ait olduğunu öne sürdüğü bir ses kaydı yayınladı.

BBC Türkçe Servisi'nde yer alan habere göre, Bağdadi'ye ait olduğu öne sürülen kayıtta Müslümanlara, Suriye ve Irak'ta 'hilafet' ilan ettikleri bölgelere hicret etmeleri çağrısında bulunuluyor.

Kayıtta Yemen'e de atıfta bulunulması, mesajın yakın bir tarihte kaydedildiğine işaret ediyor.

UZMANLAR: 'SES BAĞDADİ'YE AİT GİBİ'

Uzmanlar, sesin Bağdadi'ye aitmiş gibi göründüğünü söylüyor fakat bu bilgi henüz doğrulanmadı.

ABD öncülüğünde, IŞİD mevzilerinin hedef alındığı hava saldırılarının ardından Bağdadi'nin durumunun ne olduğu belirsiz.

Mesaj, IŞİD'in Suriye'nin antik kenti Palmyra'nın yaklaşık 2 kilometre yakınına ilerlemesinin ardından geldi.

Suriye'de tarihi eserlerden sorumlu müdür Mamun Abdülkerim, IŞİD'in Palmyra'ya girmesi durumunda her yeri yok edeceğini, kentin akıbetinin de Irak'taki Hatra ve Nimrud'da olduğu gibi yıkım olacağını söylemişti.

'MÜCADELEYE KATILIN'

IŞİD'in Bağdadi'ye ait olduğunu söylediği mesajda, "Müslümanların İslam Devleti'ne (IŞİD) hicret etmemelerinin bir mazereti olamaz… mücadeleye katılmak, her Müslüman'ın görevidir. Size katılmanız veya nerede olursanız olun savaşmak için silah taşımanız çağrısında bulunuyoruz" dendi.

Mesajda ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"İslam hiçbir zaman barışın dini olmadı. İslam, savaşın dinidir. Hiç kimse, başlattığımız savaşın İslam Devleti'nin savaşı olduğuna inanmamalı. Bu, tüm Müslümanların savaşıdır, İslam Devleti de bu savaşa öncülük ediyor. Bu Müslümanların kafirlere karşı savaşıdır."

"HİLAFET" MESAJI

IŞİD, 2014 yılı Haziran ayında Irak ve Suriye'nin bazı bölgelerinde 'hilafet' ilan etmişti.

Bağdadi'ye ait olduğu söylenen mesajda 'hilafetle' ilgili şöyle deniyor: "Size, hilafetin gölgesi dışında ne kudret, ne şeref, ne güvenlik ne de hak var."

Mesajda ayrıca, Yemen'de Şii Husilere karşı 26 Mart'ta başlayan Suudi Arabistan önderliğindeki hava saldırılarına da atıfta bulunuluyor.

Kayıttaki ses, Suudi Kraliyet ailesini kınıyor ve Yemen'deki çatışmanın Kraliyet ailesinin hükmüne son vereceğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 17:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER