'IŞİD Libya'da eğitim kampları kuruyor'

ABD ordusunun Afrika birlikleri komutanı, kampların izlendiğini aktardı....

'IŞİD Libya'da eğitim kampları kuruyor'

ABD, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün siyasi karmaşa içerisinde olan Kuzey Afrika ülkesi Libya'da eğitim kampları kurduğunu iddia etti.

Kampların Washington tarafından yakından izleniği öne sürüldü.

Amerikan ordusunun Afrika birlikleri komutanı General David Rodriguez, kamplarda yüzlerce militanın eğitiliyor olabileceğini belirtti. "Kamplara eğitim ve lojistik destek için gelen militanlar olduğunu biliyoruz" diyen Rodriguez, gelişmelerin hangi yönde seyredeceğine göre tutum alacaklarını ifade etti.

BBC Türkçe servisinde yer alan habere göre ABD, kamplarda eğitim alanların Irak ve Suriye'de geniş bölgeleri kontrol altında tutan IŞİD militanlarıyla ne derece bağlantılı olduklarını da takip ettiklerini de söyledi.

Libya, Muammer Kaddafi'nin 2011'de devrilmesinin ardından rakip aşiretlerin ve siyasi oluşumların silahlı çatışma alanı haline gelmiş durumda.
Uluslararası güçler tarafından tanınan Libya hükümeti başkent Trablus dahil üç şehri radikal İslamcı militanlara karşı kaybetmiş durumda ve parlamento da Tobruk'ta toplanıyor.

Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Bingazi de radikal İslamcı militanların kontrolü altında. Libya'daki radikal İslamcı gruplar IŞİD'i desteklediklerini açıklamışlardı. 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 14:07
YORUM EKLE