İranlı oyuncuya hapis cezası

İranlı oyuncu ve belgesel yönetmeni Pegah Ahangarani, hapis cezasına çarptırıldı...

  İranlı oyuncuya hapis cezası

İran haber ajansı Isna, oyuncu ve belgesel yönetmeni Pegah Ahangarani'nin 18 ay hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Açıklama, Ahangarani'nin kendisi gibi yönetmen annesi Manice Hikmet tarafından yapıldı. Hikmet, kızının siyasi açıklamaları nedeniyle hapis cezasına çarptırıldığı yönünde uluslararası basında yer alan haberleri yalanladı.

Yetkililer, Ahangarani'nin temyiz mahkemesinin kararına kadar tutuklanmayacağını açıkladı. Manice Hikmet, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ülkede gerçekleşen siyasi dönüşümün, kızı hakkındaki hapis cezasının kaldırılması yönünde de olumlu sonuçlar doğuracağını umut ettiklerini ifade etti.

29 yaşındaki oyuncu ve yönetmen Ahangarani, Tahran yönetimiyle yıllardır sorun yaşıyor. Ahangarani 2009 yılında Deutsche Welle için blog yazarlığı yapmıştı. Aynı yıl, Deutsche Welle'nin düzenlediği dünyanın en büyük uluslararası sosyal aktivizm yarışması Bobs ödülleri kapsamında kurumun Bonn’daki merkezine gelmişti.

Ahangarani, 2011 yılında ise Deutsche Welle Farsça servisi ile Dünya Kadın Futbol Şampiyonası kapsamında blog yazarlığı konusunda işbirliğine girmiş ancak Almanya seyahatine bir gün kala gözaltına alınmış ve 17 gün gözaltında tutulmuştu.

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2013, 13:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER