İranlı bilimadamını MOSSAD mı öldürdü?

İranlı bilimadamı Mustafa Ahmediruşen, başkent Tahran'da öldürüldü…

 İranlı bilimadamını MOSSAD mı öldürdü?

Uranyum zenginleştirme tesisinde çalışan İranlı bilimadamı Mustafa Ahmediruşen, başkent Tahran'da düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybetti.

Motorsikletli saldırganların, Ahmediruşen'in aracına hareket halindeyken yapıştırdığı mıknatıslı bombanın patlaması sonucu 2 kişi de yaralandı.

Yarı resmî Fars ajansı, Profesör Ahmediruşen'in Natanz şehrindeki nükleer tesiste bölüm şefi olarak çalıştığını duyurdu.

İRAN, İSRAİL'İ SORUMLU TUTTU

El Arabiya'nın haberine göre Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesi Iraklı bir güvenlik yetkilisine dayandırarak verdiği haberde, Mossad'ın, muhalifleri İranlı nükleer uzmanlarını hedef almak ve ülkenin nükleer programının sabotajı için kullandığını yazdı.

Iraklı güvenlik yetkilisi, Mossad ajanlarının Irak'ın kuzeyindeki bölgelere daha çok sızmaya başladığını da söyledi.

Aynı yetkili, İsrail ajanlarının, mevcut Tahran rejimi muhaliflerini, İranlı nükleer teknoloji uzmanlarını hedef almak için kullandığını ifade etti.

ABD ve İran yönetiminin terör örgütü olarak kabul ettiği rejim muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü üyelerinin yaşadığı Eşref Kampı, Irak'ın kuzeydoğusundaki Diyala vilayetinde devrik lider Saddam Hüseyin döneminde, 25 yıl önce açılmıştı.

Öte yandan İran, bugün öldürülen nükleer bilimci Mustafa Ahmedi Ruşen'e düzenlenen saldırıdan İsrail'i sorumlu tuttu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER