İran'dan Katar'a tam destek: Yanınızdayız

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın aralarında yer aldığı 13 ülke “terörü desteklediği” gerekçesiyle Katar’la diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı

İran'dan Katar'a tam destek: Yanınızdayız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Katar ile Körfez ülkeleri ve Mısır arasında devam eden krize ilişkin açıklamalarda bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Katar Emiri ile yaptığı telefon görüşmesinde, Katar'a uygulanan ablukanın "kabul edilemez" olduğunu savundu.

Ruhani, İran'ın hava, kara ve deniz sahasının dost ve komşu diye tanımladığı Katar'a daima açık olduğunu vurguladı.

İran Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin talebi üzerine yapılan görüşmede, Ruhani, "Tahran'ın Katar devleti ve milletinin yanında olduğunu” ifade ederek, "Bölge ülkeleri arasında bir ihtilaf söz konusuysa baskı, tehdit veya yaptırım ihtilafı çözmek için doğru bir yöntem değil" diye konuştu.

Bölge ülkelerini aşırılıktan uzak durup rasyonel olamaya çağıran Ruhani, sorunların 'diyalogla' çözülmesinin altını çizdi.

Ruhani, ülkesinin bölgede huzurun sağlanmasına yardımcı olabilecek her türlü işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

KATAR EMİRİ: İRAN'A TEŞEKKÜR EDERİZ

Görüşmede, Katar'a verdiği destekten dolayı İran devleti ve halkına teşekkür eden Katar Emiri Al Sani, İslam dünyasının zorlu bir süreçten geçtiğini ülkesinin sorunların çözümü için işbirliği yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

KATAR'DAN İRAN'LA İLİŞKİLERİNİ KESMESİ İSTENMİŞTİ

Suudi Arabistan öncülüğünde Katar'la diplomatik ilişkilerini kesen bazı Arap ülkeleri, ilişkilerin normalleşmesi için bu ülkeye 13 maddelik bir talep listesi iletmişti. Listedeki başlıca talepler arasında ise Katar'ın İran'la ilişkilerini kesmesi ve Türkiye'nin Katar'daki askeri varlığına son verilmesi isteniyor.

(Kaynak: NTV)

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2017, 18:34

YORUM EKLE
YORUMLAR
fermandarov
fermandarov - 3 yıl Önce

iran bunu çok iyi bilmelidir ki rusya zayıflıyor...
iranın suriye planı türkiye ve katarıda zedeliyor türkiye suriyenin amerikası olamıyacak .
iran sanmasın türkiye suriyede olamayacağı için bir kaç kırıntı ona kalacak
bence turkiye ıranla katarı bıraksın ve rusyadaki parçalanmayı beklsin katara değil ukraynayla birleşsin japonlarla teklonoji devrimi yapsın türkiyeye teklonoji lazım katar türkiyeye birşey katmaz iran türkiyeye birşey katmaz .
japonlarla türkiye diyalog kursun ve bilimde ortak bir imzaları olsun .

SIRADAKİ HABER