İran: ABD Fırat'ın doğusundan çıkmazsa biz çıkarırız

Tahran'dan, ABD'nin Suriye politikasına sert bir eleştiri geldi

İran: ABD Fırat'ın doğusundan çıkmazsa biz çıkarırız

'Filistin İntifadasına destek’ konulu bir konferansta konuşan İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, ABD’nin Suriye’nin doğusunda, Suriye Demokratik Güçleri ile ortaklık içinde sürdürdüğü askeri varlığı hakkında şu ifadeleri kullandı: “ABD ya Fırat’ın doğusundan kendi istekleriyle çıkar ya da biz kovarız.”

Velayeti “Washington bölgedeki ülkeleri devirmek için onları bölmeye çalışıyor. Ve Suriye’deki son gelişmeler de bu planın bir sonucu. ABD Irak’ta başarısız olduğu gibi Suriye’yi de bölmeyi başaramayacak. Ya Fırat’ın doğusundan kendileri çıkarlar ya da onları oradan biz kovarız” diye konuştu.

İran merkezli Mehr haber ajansının aktardığına göre Velayeti, “Ortadoğu dünyanın atan kalbi ve her ülke bu bölgede etkili olmak istiyor. Irak Kürdistanı’ndaki referandum sırasında İsrail bayrağı dalgalandırılırken nasıl sessiz kalabiliriz?” dedi. Velayeti ‘ABD’nin ‘Büyük Ortadoğu’yu yaratmak istediğini’ ve Libya, Suriye, Irak ve Yemen’deki gelişmelerin bunun sonucu olduğunu savundu.

Velayeti konferansta “İran’ın bölgedeki etkisi kaçınılmaz. İran bölgede kilit aktör olmayı sürdürecek. İran’ın bölgedeki mazlum ülkeleri terk etme niyeti yok” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER