Iraklılar Covid-19 nedeniyle ölen yakınlarını yeniden toprağa veriyor

Irak'ta 280 bin kişi Covid-19'a yakalanırken, yaklaşık 8 bin kişi de salgında hayatını kaybetti

Iraklılar Covid-19 nedeniyle ölen yakınlarını yeniden toprağa veriyor

Irak'ta Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenler, gömüldükleri salgın mezarlığından yakınları tarafından alınarak aile mezarlığında tekrar toprağa veriliyor.

Dünya genelinde etkili olan Covid-19 salgını Irak'ta can almaya başladıktan sonra Bağdat hükümeti bir dizi önlem aldı. Önlemler çerçevesinde Covid-19 nedeniyle ölenlerin ölenlerin aynı mezarlıkta toprağa verilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda salgında ölenler, şehrin dışında çöl bir alanda, aile üyelerinden sadece bir kişinin katıldığı törenlerle toprağa verildi.

Ancak 7 Eylül'de hükümet yeni kararlar alarak Covid-19 önlemlerini gevşetti. Son kararda yakınları salgın mezarlığında toprağa verilenlerin aile bireylerinin naaşlarını izin aldıktan sonra çıkarabilecekleri belirtildi.

Bu kararın ardından çok sayıda Iraklı izin aldıktan sonra aile üyelerinin naaşlarının çıkarılması için salgın mezarlığına gitti. Yakınlarını salgın mezarlığından çıkaranlar, naaşları aile kabristanına defnedeceklerini söylerken, 'düzgün dini bir tören yapıldığından da' şüpheli olduklarını söyledi.

Irak'ta 280 bin kişi Covid-19'a yakalanırken, yaklaşık 8 bin kişi de salgında hayatını kaybetti.

Kaynak: Euronews

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 09:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER