Irak ve Suriye kana bulandı

İntihar saldırıları birbirini izledi…

Irak ve Suriye kana bulandı

Şam’ın Merce bölgesinde iki intihar eylemcisinin kendilerini havaya uçurması sonucunda meydana gelen patlamada 14 sivil öldü 31 kişi de yaralandı.

SANA haber ajansı, iki intihar eylemcisinin kendilerini Şam’ın Merce Sahasındaki İnzibat Polis Merkezi yakınlarında patlattıklarını, patlama sonucunda, 14 kişinin öldüğünü bazıları ağır olmak üzere 31 kişinin de yaralandığını, olay yerinde maddi hasarların meydana geldiğini, ayrıca ceset parçalarıyla dolu 2 torbanın bulunduğunu açıkladı.

IRAK'TAKİ SALDIRILARDA EN AZ 70 ÖLÜ

Irak'ın iç ve kuzey bölgelerinde meydana gelen bir dizi saldırıda en az 70 kişi yaşamını yitirdi.

Diyala eyaletinde, nüfusunun çoğunluğu Şiî olan Cudayda el-Şat kentinde iki bombalı araç ve bir intihar eylemcisinin bir pazar yerine düzenlediği saldırıda en az 13 kişi öldü 50 kişi de yaralandı.

Kürdistan’ın Musul kentindeki kontrol noktalarına bombalı araçlarla düzenlenen saldırılarda da en az 24 kişi yaşamını yitirdi.

Kerkük, Taci, Tıkrit ve Tuzhurmatu'daki saldırılarda da çok sayıda kişi öldü.

Diyala eyaletinin başkenti Bakuba yakınındaki Cudayda el-Şat'ta pazar yerini hedef alan saldırılar çok kısa aralıklarla meydana geldi.

Aynı bölge, son dönemlerde farklı saldırıların da hedefi olmuştu. Geçen hafta 10 Şiî hacı bir intihar eylemcisinin saldırısında ölürken, üç hafta önce Bakuba'daki bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda ise en az 41 Sünnî yaşamını yitirmişti.

Bağdat'ın kuzeyindeki Taci kentindeki balık pazarı yakında düzenlenen saldırıda 7 kişi öldü.

Akşam saatlerinde ise Sünni halkın çoğunlukta olduğu Musul'dan saldırı haberleri geldi.

Kentteki askerî tesisleri ve polis karakollarını hedef alan bir dizi saldırıda en az 24 kişi öldü.

Saldırıların ardında Musul'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Düzenlenen saldırıları henüz üstlenen olmadı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, geçen ay, Haziran 2008'den bu yana Irak için en kanlı dönem oldu ve düzenlenen saldırılarda 1045 kişi yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 18:09
YORUM EKLE