Irak parlamentosu, yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması tasarısını onayladı

Salt çoğunluğunun sağlandığı oturuma Kürdistani partiler ile Suni Partiler katılmıyor

Irak parlamentosu, yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması tasarısını onayladı

ABD askerlerinin Irak'tan çıkarılmasını öngören yasa tasarısını görüşmek üzere Irak Parlamentosu olağanüstü toplandı.

170 vekilin (Salt çoğunluk) katılımıyla başlayan oturumun başlangıcında Başbakan Adil Abdülmehdi söz aldı.

Rûdaw muhabiri Helkewt Aziz’in Bağdat’tan aktardığı bilgilere göre, Yabancı askerlerinin Irak’tan çıkarılmasını öngören yasa tasarısının görüşüldüğü oturum Şii vekillerin katılımıyla başladı.

Salt çoğunluğunun sağlandığı oturuma Kürdistani partiler ile Suni Partiler katılmıyor.

Şii lider Mukteda Sadr’ın Meclis’teki kolu Sayirun vekillerinin oturuma katılacaklarını ve tasarıya oy vereceklerini duyurdu.

Parlamento’da yer yer ABD karşıtı slogan sesleri yükseldi. 

Oturumun yapıldığı sırada ise Heşdi Şabi yanlısı grupların Amerikan askerlerinin Irak’tan çıkarılmasını desteklemek için ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğinin önünde toplantı.

ABD askerlerinin Irak’tan çıkarılmasını öngören yasa tasarısına ilişkin oturum devam ediyor…

ABD VE IRAK ARASINDAKİ GÜVENLİK ANLAŞMASI

Irak'ta Mart 2003'ten Ağustos 2010'a kadar askeri operasyonlar yürüten ABD, Kasım 2008'de Irak'la, içerisinde farklı askeri taahhütlerin bulunduğu stratejik iki anlaşma imzaladı.

Dönemin Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker'ın imzaladığı ve 2004'te yürürlüğe giren anlaşmalara, "Stratejik Çerçeve Anlaşması" ve "Stratejik Güvenlik Anlaşması" adı verilmişti.

Stratejik Çerçeve Anlaşma'nın ‘İşbirliği Prensipleri’ adı altındaki birinci bölümün 3 ve 4'üncü maddelerinde, Irak merkezi hükümetinin çağrısı üzerine ABD'nin ülkede geçici askeri varlık gösterdiği, Irak'ın egemenliğine de saygı duyulması gerektiği belirtiliyor.

Anlaşma ayrıca ABD'nin Irak kara, deniz ve hava sahasını başka ülkelere saldırmak için kullanmamasını, kalıcı askeri üs veya askeri varlık talebinde bulunmamasını öngörüyor.

ABD'nin Irak'ta halihazırda toplamda 9 üssünde yaklaşık 5 bin 200 askeri bulunuyor.

YASA TASARISININ İÇERİĞİNDE NELER VAR?

* 2016 yılında Eski Irak Başbakanı Haydar Abadi döneminde IŞİD’e karşı Koalisyonuna katılan ülkelere IŞİD ile mücadele konusunda Irak’a destek olması için sunulan kararın lağıv edilmesi. Irak’ta IŞİD’e karşı savaşın başarıyla sonuçlanmasından dolayı kararın geri çekilmesi isteniyor.

Bu kapsamda Irak hükümeti yabancı güçlerin ülkedeki varlığına son vererek Irak hava sahasının herhangi bir amaçla kullanılmasının önüne geçmelidir.

*Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’nın ihtiyaç duyduğu yabancı askeri eğitmenlerin sayısını, kalacakları yeri ve anlaşmalarının içeriğini Irak hükümetine sunması gerekiyor.

*Irak Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Irak’ın egemenliği ve güvenliğini ihlal eden tehlikeli saldırısından dolayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda dava açmalı.

*Söz konusu tasarı yeterli oya almasıyla birlikte yürürlüğe girecektir.

‘SÜLEYMANİ İLE GÖRÜŞECEKTİM’

Oturumda konuşan Başbakan Adil Abdülmehdi, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü günün sabahı saat 08:30’da kendisiyle görüşme yapmayı planladığını söyledi.

Suudi Arabistan’ın daha önce Irak yetkilileri aracılığıyla Tahran yönetimine gönderdiği mesajın cevabını saldırının yapılacağın günün sabahı Kasım Süleymani yoluyla kendisine ulaştırılmasının planladığını belirten Abdülmehdi, saldırı olmasaydı saat 08:30 görüşeceklerini söyledi.

Abdülmehdi konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğine saldırılmasına müsaade etmedik. Heşdi Şabi yanlıları Yeşil Bölge’ye izinsiz giriş yapmışlardı. Falih Feyyaz ile Abu Mehdi Mühendis Heşdi Şabi yanlısı grubun büyükelçiliğin bulunduğu Yeşil Bölge’den çekilmelerinde büyük rol üstlenmişlerdi. Eğitmen güçleri dışında hiçbir yabancı gücün varlığı Irak’ta bulunmamalı.”

Abdülmehdi, Irak’ın içişlerine karışmama şartıyla ABD ile karşılıklı ilişkiler temelinde yeniden ilişkilerin dizayn edilmesini talep etti.

Öte yandan Şii milis grubu Asayib Ehli Hak lideri Kays Gazali, bugünkü oturuma ilişkin yaptığı açıklamada, Irak Parlamentosu’nun yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasını öngören yasa tasarısının meclisten geçmemesi durumunda parlamentonun da bir anlamının kalmayacağını söyledi.

MUKTEDA SADR: ABD'NİN ASKERİ ÜSLERİ KAPATILMALI

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr’ın parlamentoya gönderdiği mektup Sairun grubu tarafından okundu.

Sadr'ın mektubunda şu hususların yerine getirilmesini talep etti:

*ABD ile Irak arasındaki anlaşmanın fesih edilmesi

*ABD’nin Irak’taki Büyükelçiliği’nin kapatılması

*ABD’nin ülkedeki askeri üslerin kapatılması

*ABD ile Irak arasındaki ilişkilerin suç sayılması

*Irak’ın bağımsızlığını koruyacak savunma cephesinin kurulması

*Irak’ta bulunan diğer yabancı temsilciliklerin korunması

*Irak’ta Amerikan ürünlerinin boykot edilmesi (Satışının yasaklanması)

*Ülke içinde ve dışında savunma gruplarının kurulması

Sairun grubu, Mukteda Sadr’ın Parlamentoya gönderdiği ve yerine getirilmesinin talep ettiği hususların uygulanmaması halinde mecliste bağımsızlıklarını ilan edeceklerini belirtti.

Yabancı güçlerin Irak'tan çıkarılmasını öngören yasa tasarısının onaylanmasının ardından Şii vekiller parlementoda, 'ABD’ye hayır', 'Mühendis’e evet, 'Süleymani’ye evet' ve 'Ey işgalci çık dışarı' sloganları attı.

Kaynak: Rudaw

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER