Irak: ABD IŞİD'e yardım ediyor; IŞİD'e silah taşıyan iki İngiliz uçağını vurduk

Irak Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakem El-Zameli, 'Elimizde fotoğraflar var' iddiasında bulundu

Irak: ABD IŞİD'e yardım ediyor; IŞİD'e silah taşıyan iki İngiliz uçağını vurduk

Irak Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakem El-Zameli, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı mücadele eden koalisyonun başın çeken ABD ve koalisyonun güçlü ortaklarından İngiltere hakkında çarpıcı iddialarda bulundu.

"IŞİD'E SİLAH TAŞIYAN İNGİLİZ UÇAKLARINI DÜŞÜRDÜK"

İran medyası üzerinden Amerikan medyasına da yansıyan haberlere göre, El-Zameli, yaptığı açıklamada, Irak ordusunun, IŞİD üyesi radikal İslamcı militanlara silah taşıyan iki İngiliz uçağını El-Anbar bölgesinde vurarak düşürdüğünü öne sürdü.

"FOTOĞRAFLARINA ULAŞILDI"

El-Zameli, "Irak Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi, IŞİD'e silah taşırken düşürülen iki İngiliz uçağının fotoğraflarına ulaştı. Irak Parlamentosu, bu konuda Londra'dan açıklama istedi" dedi.

'KRİZİ BİTİRMEK İSTEMİYOR'

Bağdat hükümetine El-Anbar halkı ve güvenlik güçleri tarafından düzenli olarak bilgi aktarıldığını anlatan El-Zameli, gelen bilgilerde ABD önderliğindeki koalisyon uçaklarının, IŞİD militanlarının denetimi altında bulunan topraklara çok sayıda silah yardımı sağlandığının belirtildiğini söyledi.

El-Zameli, ABD'nin Kerbela ve Bağdat'a yakın olan El-Anbar bölgesindeki kaos ortamının sürmesini istediğini, IŞİD krizinin sona ermemesi için de, ABD'nin bilgisi kapsamında koalisyon ülkelerinin IŞİD'e silah desteği verdiklerini savundu.

Amerikan medyasında yer alan haberlerde ise başka Iraklı yetkililerin de IŞİD denetiminden kurtarılan bölgelerde, ABD, Avrupa ülkeleri ve İsrail yapımı mühimmat ve silah bulunduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 21:03
YORUM EKLE