İngiltere'de ilk defa kadın piskopos atandı

İngiltere Kilisesi, 500 yıllık geleneğini yıktı

İngiltere'de ilk defa kadın piskopos atandı

İngiltere Anglikan Kilisesi, 500 yıllık tarihinde ilk defa bir kadını piskopos olarak atadı. Kilise, geçtiğimiz temmuz ayında kadınların da piskopos olmalarının önünü açan bir kararı kabul etmiş, karar 17 Kasım 2014'te yürürlüğe girmişti.

radikal.com.tr’nin Dünya Bülteni'ne dayandırdığı habere göre, kararın yürürlüğe girmesinden sadece bir ay sonra kilise bir kadını piskopos olarak atadı. Greater Manchester Kilisesi temsilcisi, 48 yaşındaki Libby Lane, piskopos oldu. Lane, 26 Ocak 2015'te yapılacak törenle Stockport piskoposu olacak. Atama kararını değerlendiren Lane, kadınların piskopos olarak atanmasının önemli bir karar olduğunu belirterek bunun için şükrettiğini söyledi.

ÜST DÜZEY KİLİSE YETKİLERİNİ ALMALARI YASAKTI

Kadın piskopos fikrini destekleyen İngiltere Başbakanı David Cameron, “Kadınlara piskopos olma imkanının sunulması teklifini destekliyorum ve Anglikan Kilisesi’nin toplumla omuz omuza yürüyen modern bir kilise olma yolunda bu önemli adımı atacak” diye açıklamıştı.

Anglikan Kilisesinde kadınlar, 1994 yılından bu yana rahiplik rütbesi alabiliyordu ancak bugüne kadar üst düzey kilise görevlerini almaları yasaktı.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 15:43

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER