İngiltere Başbakanı Cameron görevi bırakacağını açıkladı

Referandumda AB'den ayrılık kararının çıkmasının ardından Cameron görevine devam etmeyeceğini açıkladı

İngiltere Başbakanı Cameron görevi bırakacağını açıkladı
Britanya’da dün yapılan referandumda halkın yüzde 52’si Avrupa Birliği’nden (AB) çıkılması yönünde oy kullanmasının ardından İngiltere Başbakanı David Cameron açıklama yaptı.

Gazetecilerin karşısına çıkan Cameron, Ekim ayından sonra başbakanlık görevinden ayrılacağını açıkladı.

"Bundan sonraki süreçte kararlı bir liderlik olması gerekiyor" diyen Cameron, "İngiltere’nin AB içinde daha güçlü olacağını düşündüm. Ama İngiliz halkının farklı bir yolu tercih etme hakkı vardı. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda elimden geleni yapacağım ama bu ülkenin bir  sonraki destinasyonunda ben olmayacağım" ifadesini kullandı.

İngiltere'nin AB'den ayrılması kampanyasını yürütenlerden UKIP'in Başkanı Farage, Cameron'ı istifaya davet etmişti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başbakan David Cameron'un istifa etmeyeceği açıklanmıştı.

Cameron'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bundan sonraki süreçte kararlı bir liderlik olması gerekiyor. Bu ülkenin başbakanı olmaktan gurur duyuyorum. Çok önemli adımlar attık tarihimizde. Eğitim konusunda, yaşam standartları konusunda, çok önemli adımlar attık. Her şeyin ötesinde İngiltere'nin ekonomik gücünün yeniden tesisini sağladık. 

"İngiltere'nin AB içindeki pozisyonunun yeniden müzakere edilmesi için referandum kararı verdik. Ben bildiğim tarzda bu kampanyayı yürüttüm. Kalbimde ne hissettiysem onları söyledim. İngiltere’nin AB içinde daha güçlü olacağını düşündüm. Ama İngiliz halkının farklı bir yolu tercih etme hakkı vardı. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda elimden geleni yapacağım ama bu ülkenin bir  sonraki destinasyonunda ben olmayacağım."

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 10:58
YORUM EKLE