IKBY’den İbadi’ye diyalog yanıtı

Irak merkezi hükümeti Haşdi Şabi Milis gücü ile birlikte Kerkük  ve tartışmalı bölgelere askeri harekat düzenleyerek tartışmalı bölgeleri kontrol altına almıştı

IKBY’den İbadi’ye diyalog yanıtı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bakanlar Kurulu, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunların çözümü için yaptığı diyalog çağrısını kabul ettiklerini açıkladı.

Kürdistan Hükümeti Bakanlar Kurulu bugün Başbakan Neçirvan Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani başkanlığında toplandı.

Kerkük ve tartışmalı bölgelerde yaşanan olayların ele alındığı toplantıda, çatışmalarda hayatını kaybeden peşmerge yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilendi.

Hükümetten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Irak Anayasası çerçevesinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için yaptığı diyalog çağrısını, ortaklık ve ittifaklık çerçevesinde ele almaya ve müzakere yapmaya hazırdır. Aynı zamanda uluslararası toplulukların da, Erbil ile Bağdat arasında yapılacak diyaloglarda iki tarafa da yardım etmesini istiyoruz.”

Açıklamada, “Kürdistan Bölgesi’ni hassas ve zorlu bir süreç bekliyor. Ancak Kürdistan halkı, geçmişte daha kötü süreçleri aştı, bugünleri de aşacağımızdan emin olsunlar. Tarihte de denendiği gibi Kürt halkının iradesi askeri müdahalelerle kırılmayacaktır. Irak’taki sorunların çözümü askeri müdahaleyle çözülmez” denildi.

NE OLMUŞTU?

Yüzde 92 ‘Evet’ ile sonuçlanan bağımsızlık referandumunun ardından Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan Bölgesi arasında tırmanan gerilim Kerkük’te çatışmaya dönüşmüştü.

16 Ekim’de Kerkük’e Haşdi Şabi ile birlikte ilerleyen Irak ordusu, Peşmerge’nin çekilmesiyle kentte denetimi eline almıştı.

Peşmergelerin geri çekildiği noktalara ise Haşdi Şabi güçleri yerleştirilmişti.

(Kaynak: Rudaw)

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 09:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER