İbadi Türkiye'ye geliyor

İbadi'nin Türkiye'nin ardından Tahran'a geçmesi bekleniyor

İbadi Türkiye'ye geliyor

Irak Başbakanı Haydar El  İbadi, Salı günü Ankara'yı ziyaret ederek, ikili ilişkilere ilişkin görüşmeler gerçekleştirecek.

İbadi'nin, Türkiye'nin ardından İran'ın başkenti Tahran'a geçmesi bekleniyor.

AMBARGO

Bu arada Irak Hükümeti, ABD'nin İran'a yönelik aldığı yaptırım kararları kapsamında ülkedeki İran bankalarıyla dolar alışverişini yasakladı.

Irak Merkez Bankası, ülkede bulunan bankalara gönderdiği yazısında, buradaki İranlı banka şubeleriyle dolar alışverişinin yasaklandığını bildirdi. Irak Başbakanlık Sözcüsü Saad el-Hadisi de önceki günlerde yaptığı açıklamada, "Irak, ABD'nin uyguladığı yaptırım sürecinde  İran ile ticarette dolar alışverişini durdurmak zorunda kalacak. İran ile bu yaptırımlar varken ticari ilişki düzeyini korumak zor olacak" demişti.
 
Saad el-Hadisi, ülkesinin, İran ile ticarette yaptırımların etkisini hafifletmek için başka yöntemler geliştireceğini de belirtmişti.
 
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de, benzer şekilde ABD'nin İran'a yaptırımlarını uygulayacaklarını ifade etmişti.
 
Bu iki ismin aksine Irak Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Ahmet Mahcub ise, yaptığı yazılı açıklamada "Irak, herhangi bir ülkeye uygulanan ve tüm katmanlarıyla halkına zarar veren her türlü ambargoyu reddediyor. Krizlerde yanımızda duran komşu ülke İran'ın onurlu tavrını da unutmayız" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 13:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER