Humus kana bulandı!

Yüzlerce ölü ve yaralı var…

Humus kana bulandı!
Suriye'nin Humus kentinde güvenlik güçlerinin halkın üstüne ateş açtığı iddia ediliyor. Gelen bilgilere yüzlerce ölü var. Şam yönetimi: saldırılarla ilgimiz yok!

 

 

Suriye'nin Humus kentinde, güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 200'den fazla kişinin öldüğü, 500 kadar kişinin de yaralandığı bildirildi. Daha sonra yapılan bir açıklamada ise ölü sayısının 217'şe çıktığı belirtildi. El Arabiya ise daha vahim iddiada bulundu. Ölü sayısının en az 416 olduğunu belirten El Arabiya televizyonu muhaliflerin misilleme için toplandığını belirtti. Şam yönetimi ise saldırılarla ilgisi olmadığını açıkladı.

 

İNSANLAR CAMİLERE SIĞINIP ALLAH'A YALVARIYOR

İlk açıklama Humus Yerel Koordinasyon Komitesi sözcüsü Ebu Abdullah, El Cezire televizyonuna telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada, Suriye ordusunun, Humus'un Halidiye mahallesini havan topuna tuttuğunu ve ağır silahlar kullandıklarını belirtti. Müslüman ülkelere seslendiğini kaydeden Abdullah, "Neyi bekliyorsunuz? Burada insanlar ölüyor. Rusya bizden ne istiyor? Arap Birliği neyi bekliyor? Birleşmiş Milletler neyi bekliyor? İnsanlık nerede?" diye tepki gösterdi.

 

Suriyeli aktivistlerden Halid Ebu Sabah, El Ceziye'ye yaptığı açıklamada, Suriye'de en kanlı gecelerden birisinin yaşandığını, ordunun 300'den fazla havan mermisi ile Halidiye mahallesini bombaladığını aktardı. Yaralı sayısının 700'ü aştığını iddia eden Ebu Sabah, "Evler havan topu ve tank ateşi ile bombalanıyor. İnsanlar ölüyor, çok sayıda yaralı var.

 

Humus kan gölü haline geldi. İnsanlar camileri doldurup Allah'a yalvarıyor. Çünkü bize yardım eden hiç kimse yok. Neden kimse bizim sesimizi duymuyor? İnsanlar nerede? Buna daha ne kadar sessiz kalınacak?" şeklinde duygularını dile getirdi.

 

Humus'ta yaralılara müdahale etmek için sağlık personelinin yanı sıra tıbbı malzeme eksikliği yaşandığı belirtiliyor.

 

EVLER İÇİNDE İNSANLARLA YIKILIYOR

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütü, Beşşar Esed'e bağlı askeri güçlerin Humus kentinin Halidiye bölgesini bombaladığını, ölü sayısının 217'ye yükseldiğini iddia etti. Örgüt, ölenlerin arasında kadın ve çocukların bulunduğunu, 700 kadar kişinin de yaralandığını söylüyor. Örgütün lideri Rami Abdulrahman, görgü tanıklarından elde ettiği bilgiye göre, 138 kişinin Halidiye'de, 79 kişinin ise Humus kent merkezinde öldürüldüğünü kaydetti. Abdulrahman, bölgedeki en az 36 evin içinde insanlar varken yerle bir edildiğini ifade etti.

 

Basın kuruluşlarına ulaşan Humuslu aktivistler, "Hiçbir yardım alamıyoruz. Ambulans ya da başka birşey yok. 60 kişi kapasiteli iki hastane var ancak orası da 300 kadar yaralıyla doldu. Yıkılan iki camiden 100 ceset çıkarttık" diye konuştu. Humus'ta yaralılara müdahale etmek için sağlık personelinin yanı sıra tıbbı malzeme eksikliği yaşandığı belirtiliyor.

 

ANKARA'DAKİ SURİYE BÜYÜKELÇİLİĞİNDE PROTESTO

Suriyeli öğrenciler, devam eden operasyonlarda ve dün cuma namazı sonrasında düzenlenen gösterilerde yaşanan ölümleri protesto etti.  Türkiye'de eğitim gören, Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu üyesi bir grup öğrenci, sabaha karşı saat 05.00 sularında, Suriye'nin Ankara Büyükelçiliği önüne geldi. Suriyeli öğrenciler, büyükelçiliği çevreleyen duvarın üzerindeki tellere, üç yıldızlı İstiklal bayrağı astı. Gruptakiler, daha sonra büyükelçilik binasının karşısında, Arapça sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan Muhammed Mahlik adlı Suriyeli öğrenci, ülkedeki olaylarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını belirterek, seslerini duyurmak için protesto eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi. (Sabah)

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2012, 00:24
YORUM EKLE