‘Hristiyanlara yönelik kötü muamelelere son verin’

ABD'de Türkiye'yle ilgili yasa tasarısı…

‘Hristiyanlara yönelik kötü muamelelere son verin’

Türkiye'den "ülkedeki Hristiyanların haklarına tam olarak saygı göstermesini" isteyen tasarının bazı bölümlerinin, ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'nde şu an görüşülen torba yasa tasarısı içine konulmasının teklif edileceği öğrenildi.

Ancak teklifte, "Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliği altındaki Hristiyanları kasten yok ettiği" şeklinde kullanılan 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına zemin oluşturabilecek ifadenin yer almayacağı ve sadece kiliseler hakkında sembolik anlam taşıyan ve Türkiye'ye çağrıda bulunan maddelerin bulunacağı bilgisine ulaşıldı.

ABD Temsilciler Meclisi'ne, geçen hafta "Kiliselerin İadesi" başlığıyla sunulan 306 numaralı tasarıdan Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen'in imzasını çekmesi üzerine, tasarının komiteye gelmesi olasılığı kalmamış, bunun üzerine, tasarıyı, bugün komitede oylanacak torba yasa niteliğindeki Dışişleri Yetki Yasası içine "sıkıştırarak" geçirme çabaları başlamıştı.

Komitenin torba yasa tasarısı görüşmeleri bugün başladı. Görüşmelere, Türk Büyükelçiliği yetkilileri ve Ermeni diasporası temsilcilerinin izleyici olarak katıldığı görüldü.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, gece yarısına kadar sürebileceği veya yarına sarkabileceği belirtilen görüşmeler sırasında, 306 nolu tasarının içindeki bir bölümün, yasa tasarısı içine konulması yönünde komiteye teklifte bulunulacak.

Buna göre, 306 nolu tasarıdaki tarihi konulara atıf yapan bölümlerin, teklifte bulunmayacağı ifade ediliyor. Diplomatik kaynaklar, 306 nolu tasarıda, Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliği altındaki Hristiyanları "kasten yok ettiği" yönündeki ifadenin 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına zemin oluşturulması girişimi olduğunu ifade ediyordu. Nitekim, ABD'deki Ermeni diaspora kuruluşu ANCA da tasarının kabul edilmesi için yoğun çaba harcıyor. Yetki Yasası'na eklenmesi istenecek teklifte bu bölümün bulunmayacak olması, yasada Ermeni iddialarına zemin oluşturacak nitelikteki atfın yer alması durumunu ortadan kalkmış olacak.

Teklifte, sadece kiliseler hakkında sembolik anlam taşıyan paragraflar yer alacağı belirtiliyor. Burada da "Türk hükümetine, uluslararası yükümlülüklerini onurlandırarak, ülkedeki Hristiyanlara yönelik kötü muamelelerin her çeşidine son vermesi, Hristiyanların haklarını ve dini özgürlüklerini koruma altına alması ve kilise mallarını iade etmesi" çağrısı yapılacak.

CNNTÜRK

 

YORUM EKLE