Hollanda: Türkiye, IŞİD'li saldırganı neden sınır dışı ettiğini bildirmedi

Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur, Türkiye'nin Brüksel saldırganlarından birini sınır dışı ederken normal prosedürleri uygulamadığını söyledi

Hollanda: Türkiye, IŞİD'li saldırganı neden sınır dışı ettiğini bildirmedi
Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur, Türkiye'nin sınır dışı ederken normal prosedürleri uygulamadığı için Brüksel saldırganlarından IŞİD’li İbrahim El Bakraoui'nin sınırdan geçtiğini söyledi.

Lahey'de bir basın toplantısı düzenleyen Steur, Brüksel Havalimanı'ndaki intihar saldırılarından birini yapan İbrahim El Bakraoui'nin geçen Temmuz'da Amsterdam havalimanına gelmesine karşın tehlikeli bir isim olduğunun farkına varmadıklarını söyledi ve şöyle devam etti:
 
"İbrahim El Bakraoui'nin hiçbir yerde kaydı yoktu ve Türk yetkililer de neden sınır dışı edildiğini söylememişlerdi. Türkiye normal prosedürleri uygulamadı; ayrıca bize sınır dışı edildiğini de bildirmedi" dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Türkiye'nin Hollanda ve Belçikalı yetkilileri daha önce silahlı soygundan sabıkası bulunan Bakraoui'nin bir militan olduğu konusunda uyardığını söylemişti. 
 
Hollanda Parlamentosu'na da yazılı bir cevap veren Steur, Bakraoui'nin 14 Temmuz'da ülkeye vardığını doğruladı ve "Hollanda'da bu kişi inceleme sistemine kayıtlı değildi ve ona ilişkin bir kuşku yoktu" diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER