'Heidelberg'e göre Türkiye savaşta

1945'ten bu yana çatışma ve savaşların en üst seviyeye çıktığı yıl 2011…

'Heidelberg'e göre Türkiye savaşta

Alman Heidelberg Enstitüsü, düzenli olarak yayımladığı yıllık "Uluslararası Çatışma Araştırması'nda Türkiye'yi 'savaş'ta olan ülkeler arasında gösterdi.

 

Araştırmaya göre, İkinci Dünya Savaşı'nın bittiği 1945'ten bu yana çatışma ve savaşların en üst seviyeye çıktığı yılın 2011 olduğu belirtildi.

 

Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre, Heidelberg Enstitüsü "2011 Yılının Çatışma Bölgeleri" haritasını çıkardı. Dünya haritası üzerinde 2011'de savaşın yaşandığı ülkeler "kırmızı" renkle işaret edildi.

 

Haritaya göre, Suriye, Irak, Afganistan, Pakistan, Burma, Yemen, Somali, Mısır, Libya, Sudan, Nijerya, Fildişi Sahilleri ve Meksika ile birlikte Türkiye savaş içinde olan ülkeler arasında yer aldı.

 

Araştırmada 2010 yılında Türkiye'de PKK ile üst seviyede bir çatışmanın yaşandığı belirtilerek, bu durumun 2011 yılında savaşa dönüştüğü savunuldu. PKK'nin geçtiğimiz şubat ayında "ateşkes"i sona erdirerek çatışmaya başladığı ve bunun sonucunda geçtiğimiz ağustos ayında Türk ordusunun büyük bir operasyona imza attığı yazıldı.

 

Heidelberg Enstitüsü raporunda, 2010 yılında dünya çapında savaş olarak adlandırılabilecek 6 büyük çatışmanın yaşandığını ancak 2011 yılında bu sayının 14'e çıktığını belirtti.

 

'ARAP BAHARI BİZİM İÇİN DE SÜRPRİZ OLDU'
Raporun yayınlanmasının ardından açıklama yapan Heidelberg Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Stephan Giersdorf, 2011 yılında dünya genelinde fazla çatışma yaşanmasında "Arap Baharı"nın etkisinin olduğunu söyledi. "Arap Baharı"nin başlamasının kendileri için de sürpriz olduğunu belirten Giersdorf, Libya ve Suriye gibi ülkelerde çatışmaların devam ettiğin belirtti.

 

Almanya'nın Heidelberg Üniversitesi bünyesinde kurulan Heidelberg Enstitüsü Uluslararası Çatışma Araştırmaları Merkezi, 1991 yılından bu yana dünya genelinde politik çatışmalarla ilgili yıllık düzenli rapor yayınlıyor. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2012, 19:22

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER