HDP’den Orlando saldırısına kınama

HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ, ABD’nin Orlando kentinde 49 kişinin öldürüldüğü saldırıyı kınadı

HDP’den Orlando saldırısına kınama
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde yaşanan saldırıyla ilgili ABD’nin Ankara Büyükelçisi John R. Baas’a bir başsağlığı mektubu iletti.

ABD saatiyle Pazar sabaha karı 02.00 civarında Pulse adlı gey bara düzenlenen saldırıda 49 kişi hayatını kaybetmiş, 53 kişi de yaralanmıştı. Ömer Mateen isimli saldırgan öldürülmüştü.

HDP Eş Genel Başkanlarının imzasıyla yayımlanan mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“Dün Orlando Kenti’nde 50 insanın katledilmesi ile sonuçlanan barbarca saldırıyı kınıyoruz. Amerika Halkı’nın 12 Eylül’den bu yana hedef olduğu en dehşet verici saldırılardan biri olarak gördüğümüz bu saldırının asıl amacının halklar ve inanç toplulukları arasında nefreti ve ayrımcılığı yükseltmek olduğu açıktır.

“Ortadoğu coğrafyasında ve Avrupa’da gerçekleştirilen bu tür saldırılara karşı küresel ölçekte demokrasinin, insan haklarının ve temel özgürlüklerin savunulması kaçınılmaz bir görev olarak karşımızda durmaktadır.

“Kendi kimliği ve ideolojisinden başka hiç kimseye yaşam hakkı tanımayan bu tür yaklaşımların dinsel/mezhepsel ve etnik kimlik referanslarıyla varlığını sürdürmesini ve şiddet yöntemlerini kullanmasını kabul edilemez buluyoruz. Orlando’da cinsel yönelimlerini bahane ederek gerçekleştirilen saldırıyı da bu çerçevede değerlendirdiğimizi bilmenizi isteriz.

“Saldırı sebebiyle size ve halkınıza başsağlığı diliyor, yaralıların en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmasını umut ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 17:50
YORUM EKLE