Haseke’de Süryani ve Ermeni kurumları ile Kanton Yönetimi arasında ihtilaf

Suriye’nin Haseke vilayetinde Kanton Yönetimi’nin hak ihlalinde bulunduğunu açıklayan Süryani ve Ermeni kurumları ortak bir deklarasyon yayımladı

Haseke’de Süryani ve Ermeni kurumları ile Kanton Yönetimi arasında ihtilaf

Suriye’nin Haseke vilayetinde Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) ilan ettiği Cezire Kantonu’nda ihtilaflar yaşanıyor.

Bölgedeki Süryani ve Ermeni kuruluşları yayımladıkları ortak bir deklarasyonla, yeni çıkarılan özel vergi yasasına biat etmeyeceklerini ilan ederek, yöredeki Hristiyan halklara ait olan mülklerin de başkalarının kullanımına tanzim edilemeyeceğini açıkladı.  

Süryani haber ajansı , Kamışlı ve Cezire’deki 16 Süryani ve Ermeni kurumu, Kanton Yönetimi’nin yeni mülk yasası, eğitim müfredatı ve zorunlu askerliğe karşı çıkıyor.

İtirazlar şu dört başlıkta toplanıyor:

Özel ve kamu okullarında yeni eğitim müfredatı

Gençlerin zorunlu olarak askere alınması

Özel vergi uygulaması

Süryanilere ait olan mülklerin gasp edilmesi

Kanton Yönetimi’nin çıkarttığı yeni “Göçmen Mülkleri Yasası” da protestoya neden oldu. Yasaya konu olan mülklerin, çoğunlukla çatışmalar nedeniyle evini terk etmek zorunda bırakılan Hristiyanlara ait olduğu belirtiliyor.

Bölgedeki Süryani ve Ermeni kuruluşları, yayımladıkları ortak bildiride Göçmen Mülkleri Yasası’nın, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ndeki mülkiyet hakkına aykırı olduğunu kaydetti.

Bildiride ayrıca, hiçbir nedenle, evlerini terk etmek zorunda bırakılan kişilere “hain” muamelesi yapılamayacağına dikkat çekildi.

Süryani ve Ermeni kuruluşları, yasanın “ihtiyacı olanlara yardım etme” görüntüsü altında mülk gaspı anlamına geldiğini belirtti. Bildiride, Cezire’de mülklerin (arazi veya konut) yüzde 35’ine Hristiyanların sahip olduğu kaydedilerek, “Bu toprakların gaspı göç edenlerin geri dönmelerini önleme gibi bir sonuç doğuracak” ifadesine yer verildi ve bölgenin demografisinin değiştirilmesine yönelik tehlikeli içtihat ihtimaline dikkat çekildi.

Yeni izin ve vergilerin gayrimeşru olduğunu açıklayan Süryani ve Ermeni kuruluşları, yayımladıkları ortak deklarasyonla kendileri için hâlâ Suriye devletinin verdiği izin ve vergilerin geçerli olduğunu ilan etti.

Bildiride ayrıca, devlet meşruiyeti olmayan kurumlarca konulan zorunlu askerlik uygulamasının kabul edilmediği de açıklandı.

“Temel insan hakları korunmalı” denilen bildiride, “Etnik ulusal kültürel farklılıklara rağmen tüm sakinlerin, Cezire vilayetinde barış içinde bir arada yaşamaya devam edeceğine inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bildiriye imza atan 16 Süryani ve Ermeni kurumları arasında bölgedeki Süryani, Ermeni, Keldani kiliselerinin yanı sıra, Süryani Demokratik Örgütü, Suriye Hristiyan Gençlik Merkezi gibi örgütler de yer alıyor.

Fotoğraf: Hrant Kasparyan © Demokrat Haber - Ermenistan/Yerevan

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2020, 22:23

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Akif Tarın
Mehmet Akif Tarın - 5 yıl Önce

Kürtler cephede ölsün, bizler de evimizde vergi vermeyelim, askere gitmeyelim. Işide karşı kim koruyacak. Sosyalizm, lehine olani beğen aleyhine olanı reddet. Yok böyle bir şey.

Yazık
Yazık - 5 yıl Önce

Sizi korumak için binlerce Kürt genci ölsün, siz yönetimi tanımıyoruz diyin. Söyleyecek söz bulamıyorum.

firat medeni
firat medeni - 5 yıl Önce

bu topraklarda devletinin varligi söz konusumudur ki devletin vergi yasasini taniyacaklarini söylüyorlar...onlari o topraklarda koruyan kim ise tabii ki onlara askerlik yapacaklar..kanton olmasaydi simdi oralarda kafa kesen katillerin yasalariyla yasaniyor olacakti....mal mülk yasasi konusunda fikir belirtecek kadar bilgi sahibi degilim

Hélène
Hélène - 5 yıl Önce

Inanamak istemiyorum bu okuduguma. Bunca bilgi kirliliği varken, ait oldugum suryani ve ermzni halkinin bu kadar dar ve çikarci hareket edecegini ben sanmiyorum. O bolgee su anda herkzsin elini tasin altina koymasi lazim.Kim ne gerekiyorsa onu yapmak zorundadir. Aile icin sorunlarin boyle aciktan kinusmanin hic anlami yok. Hersey aile icinde konusulup hal ed8kecektir.oyuna gelmitelim, kurdler bizim namusumuzu koruma teminatimizdir.

SIRADAKİ HABER