Hamburg'ta binler 'Neonazilere geçit yok' dedi

Almanya’nın Hamburg kentinde binlerce kişi ırkçılığa karşı yürüdü

Hamburg'ta binler 'Neonazilere geçit yok' dedi
Süheyla Kaplan / Demokrat Haber Hamburg

Almanya’nın Hamburg kentinde ‘ Hamburg Farklı Kültürlere Karşı Açık Olduğunu Gösteriyor’ sloganıyla ırkçılığa ve Neonazi faşizmine karşı gösteri ve miting düzenlendi.

Hamburg eyaleti hükümetinin de desteklediği yürüyüşe Alman solcu grupları, siyasi partiler, sendikalar, kilisenin yanı sıra Birleşik Haziran Hareketi, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDİF), ATİF, Alevi dernekleri, İslam Şurası ve çeşitli diğer göçmen kuruluşları da destek verdi. Hamburg’da ana tren garının bulunduğu yerlerde tiyatrolara ‘ Nazilere Geçit Yok’ pankartı asıldı.

Bugün Hamburg’da eş zamanlı olarak ‘Neonazilerin Vatanseverler Günü’ adı altında planladıkları  ırkçı gösterinin gerek Hamburg Yüksek İdare Mahkemesi gerekse Federal Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanması üzerine bazı Neonazi gruplarının başka şehirlerde gösteri düzenlemek istemesi güvenlik birimleri tarafından da engellendi.

Yürüyüşte ‘Faşizme Geçit yok’, ‘Faşizme karşı uluslararası dayanışma’ , ‘Hiç kimse illegal değildir’ sloganı eşliğinde göstericiler Hamburg ana tren garından Eyalet Meclisine kadar kortejler eşliğinde yürüdü. Hamburg Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre yaklaşık 2500 polisin görev aldığı gösteriye 14 bin göstericinin katıldığı belirtiliyor.

Hamburg’da dünyaca ünlü İngiliz şarkıcı John Lennon’un seslendirdiği barış şarkısı da bütün radyolarda aynı anda çaldı.

Hamburg eyaletinin Sosyal Demokrat Partili Başbakanı Olaf Scholz Hamburg eyaletinde farklı milletlerden insanların yaşadığına dikkat çekerek bu şekilde devam edeceğini söyledi.

Yürüyüşte İslam Şurası adına Dr. Mustafa Yoldaş da bir konuşma yaptı.

Öte yandan Hamburg’da Neonaziler tarafından planlanan ancak daha sonra mahkeme kararıyla yasaklanan gösterinin Hamburg’a yaklaşık bir saat uzaklıktaki Bremen kentinde düzenlenmek istemesi Alman güvenlik birimleri tarafından engellendi.

'Hamburg çeşitliliğini gösteriyor', 'Irkçılığa ve faşizme geçit yok' sloganıyla düzenlenen mitingte Alman politikacıların yanı sıra Yeşiller Partisi Hamburg Milletvekili Filiz Demirel de yer aldı. Demirel, ırkçılara ve ırkçı düşüncelere Hamburg’da kesinlikle izin verilmeyeceğini bildirdi.

FEDERAL UYUM BAKANI ÖZOĞUZ DA YÜRÜYÜŞE KATILDI

Hamburg eyaleti İçişleri Bakanı ve eşi Federal Uyum Bakanı Aydan Özoğuz’un da katıldığı gösteride yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Özoğuz Almanya’ya son günlerde gelen mülteci akını sonrasında ‘Buna ülke olarak hazırlıklı mıydınız?’ şeklindeki sorumuza ‘’ Son günlerce çok sayıda mülteci Almanya’ya sığınmakta. Almanya gerek güvenlik kurumları gerekse diğer gönüllü sistemiyle mültecileri en iyi şekilde karşılamakta. Tabii bu şekilde gelineceği konusunda diğer ülkeler gibi Almaya da hazırlıksızdı. Diğer Avrupa ülkeleri de Almanya kadar sorumluluk almalı. Her ne kadar Almanya’nın yeterli ekonomik stratejisi olsa da bir gün kapasitesi yetmeyebilir’ şeklinde yanıt verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 16:33
YORUM EKLE