Halep'te Ermeni kilisesine ikinci büyük saldırı

Bu kez de Azize Rita Kilisesi havan topu saldırısına uğradı

Halep'te Ermeni kilisesine ikinci büyük saldırı

Halep’te Ermeni Katoliklere ait Azize Rita Kilisesi, havan topu saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda kilisenin kubbesi çöktü. İpuçları, muhalif gruplardan El Şamiye grubunun fail olduğu yönünde.

Suriye Halep’te son günlerde artan çatışmalara paralel olarak ibadethaneleri hedef alan eylemlerin sayısında da artış yaşanıyor. Agos'tan Vahakn Kesişyan'ın haberine göre, son olarak geçen Cuma günü Halep Ermeni Katolik Episkoposluğu’na ait olan Azize Rita Kilisesi havan topu saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda kilisenin kubbesi çöktü, ancak herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

BAŞEPİSKOPOS: GÜVENİMİZİ SARSMAYACAK

Halepli Ermeni Katoliklerin dört kilisesinin en eskisi Azize Rita Kilisesi, 1831’de yılında inşa edildi. 1749’da kurulan Halep Ermeni Katolik cemaatinin başepiskoposu Bedros Miryatyan, Azize Rita Kilise’nin maruz kaldığı saldırıyı şöyle değerlendirdi: “Bu saldırı durumuzu değiştirmeyecek, güvenimizi sarsamayacaktır. Suriye’ye barışın dönmesi için dua etmeye devem edeceğiz.

Halep’in Tilel bölgesinde bulunan Azize Rita Kilisesi, aynı sokaklarda bulunan Süryani Ortodoks Başepiskoposluğu ile birlikte geçen yıl 19 Aralık’ta da saldırıya uğramış, ancak ciddi bir zarar görmemişti.

Kiliseye yapılan havan topu saldırısını hangi grubun gerçekleştirdiği henüz tespit edilemezken, eldeki ipuçları El Şamiye Cephesi’ni gösteriyor. Son dönemde militan sayısını ve silah gücünü artıran, kendini Halep’te ispat etmeye çalışan El Şamiye Cephesi, Esad güçleriyle çatışıyor.

Azize Rita Kilisesi’ne yapılan saldırı büyük yankı yarattı. 2011’de başlayan Suriye savaşından önce, dünya genelinde 700 bin nüfusu bulunan Katolik Ermenilerin Halep’te nüfusları 18 bin, tüm Suriye’deki nüfusları ise 28 bindi. Bugün ise Halep’teki Ermeni Katoliklerin üçte birinin şehri terk etmiş olduğu tahmin ediliyor.

Azize Rita Kilisesi’ne yapılan saldırı, Eylül 2014’te (İŞ)İD tarafından Der Zor Ermeni Kilisesi’ne yapılan saldırıdan sonra, bir Ermeni kilisesine yapılan en büyük saldırı olarak kabul ediliyor.

ERMENİSTAN’IN TEPKİSİ

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Dikran Balayan, Azize Rita Kilisesi’ne yapılan saldırıyı kınadı. Sözcü Balayan, konuyla ilgili açıklamasında,  Kutsal mekanlara yapılan saldırılar kabul edilemez. Sivil halka zarar veren bu tür saldırıların failleri barbarca niyetlerini açık ediyorlar. Suriye’de azınlıklara ve kiliselere karşı suçları önlemek için uluslararası toplumun çaba sarf etmesi gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 13:12
YORUM EKLE