Haaretz: Rusya, İsrail-Türkiye yakınlaşmasından rahatsız

Haaretz gazetesinde Barak David imzalı haberinde Rusya’nın İsrail-Türkiye yakınlaşmasından duyduğu rahatsızlık yayınlandı

Haaretz: Rusya, İsrail-Türkiye yakınlaşmasından rahatsız
İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, Moskova'nın, son zamanlardaki Türkiye ile İsrail arasındaki yakınlaşmadan rahatsız olduğunu İsrail'e birinci elden ilettiğini duyurdu.

Haaretz'in dış politika yazarı ve diplomasi muhabiri Barak David'in imzasıyla, dün gazetenin internet sitesinin manşetinden yayımlanan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Moskova'da bir araya geldiği İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun özel temsilcisi ve Dışişleri Genel Direktörü Dore Gold'a hem Rusya'nın hem de Mısır'ın bu yakınlaşmadan rahatsız olduğunu bildirdi.

KONUYU RUSYA GÜNDEME GETİRDİ

Haaretz'e göre, Cenevre'de yürütülen görüşmelerde Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail adına görüşmeleri de yürüten Dore Gold'un Moskova ziyaretinde gündemin Suriye krizi ve İran'a Rus S-300 füzesi satışı olmasına karşın, Rus tarafı son zamanlardaki Türkiye-İsrail yakınlaşmasını da gündeme getirdi. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Gold başkanlığındaki İsrail Dışişleri heyetine Türk-İsrail yakınlaşmasında iki konuda kaygıları olduğunu iletti.

Lavrov, "Suriye'de çıkarlarının kökten çatıştığı Türkiye'nin Gazze'de güçlü bir 'köprübaşı' oluşturması ihtimalinden" rahatsızlık duyuyor.

Habere göre, Türk ve İsrail temsilcileri arasındaki görüşmelerde Ankara'nın Gazze ablukasının kaldırılması konusunda ısrar etmemekle birlikte, Gazze'ye elektrik üretecek güç santrali vb. gibi insani amaçlı altyapı yardımları sokmak için özel statü istiyor.

Rusya ise Mısır'la birlikte, Türkiye'nin bu yolla Gazze'deki konumunu güçlendirmesinden kaygı duyuyor.

DOĞAL GAZ İŞBİRLİĞİ

Haaretz, Lavrov ikinci olarak, İsrail doğal gazının Türkiye satılması ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya iletilmesi projesinden rahatsızlığını dile getirdi. Gazete, bu noktada Rusya'nın, Türkiye'nin en büyük doğal gaz tedarikçisi olduğunu hatırlattı.

Rusya ve Mısır'ın Türkiye-İsrail yakınlaşması karşısındaki ortak tavrının, Benjamin Netanyahu'nun Türkiye ile imzalayacağı muhtemel bir anlaşma üzerinde önemli etkisi olacağını kaydeden Haaretz, İsrail Dışişleri Sözcüsü Emanuel Nachshon'un Moskova'da gündeme gelen Türkiye başlığı konusunda yorum yapmaktan kaçındığını yazdı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 08:43
YORUM EKLE