Fransız parlamenter Mélenchon’dan Afrin tepkisi

Fransa’dan, Türkiye’ye “Afrin operasyonunun sonlandırılması için” çağrı yapılmıştı

Fransız parlamenter Mélenchon’dan Afrin tepkisi

Türkiye’nin Afrin operasyonu devam ederken Türkiye’yi operasyonu sonlandırmaya çağırıp Birleşmiş Millerler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) de acil toplantı çağrısı yapan Fransa’dan bir tepki daha geldi.

Ülkedeki Boyun Eğmeyen Fransa hareketi/partisi milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sol Parti’nin adayı olan Jean-Luc Mélenchon, Türkiye’ye tepki gösterdi.

Twitter’dan paylaştığı mesajında Türkiye’nin Afrin’e operasyonuna tepki gösteren Mélenchon, ‘sosyalist Kürtlere saldırıldığını’ söyledi. Mélenchon mesajında iç kamuoyunu da eleştirdi.

Mélenchon, “Türkiye Suriye’ye giriyor. Teçhizat yeniden kuruluyor. NATO üyesi diktatoryal bir hükümet sosyalist Kürtlere saldırıyor. Eski zamanların çok konuşan medyatikleri nereye kayboldular?” diye sordu.

FRANSA OPERASYONA KARŞI

Fransa, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna tepkili. Türkiye’ye “Afrin operasyonunun sonlandırılması için” çağrı yapılmıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian dün yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdıklarını da söylemişti.

Le Drian ayrıca BMGK toplantısında Suriye’deki harekatın “insani durum üzerinde yaratacağı” risklerinin değerlendirileceğini söylemiş, bu riskleri “çok ciddi” olarak nitelendirmişti.

Fransa’nın tepkisine yanıt ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan gelmişti.

Mevkidaşı Le Drian’le görüştüğünü ve toplantının Suriye hakkında genel bir çağrı olduğu bilgisini aldığını söyleyen Çavuşoğlu, Afrin’e saldırıları BMGK’ye götüren ülkelerin “müttefik olarak değil teröre destek veren ülkeler olarak” değerlendirileceğini söylemişti.

AFRİN’DE SON DURUM

Türkiye’nin Afrin’e yönelik hava ve karar saldırısı ikinci günü geride bırakırken sivillerin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Bölgedeki yerel kaynaklar ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verilerine göre net sayı şimdilik 13.

Buna karşın Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin’de askeri hedeflerin vurulduğunu, “sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini” belirtiyor.

Halk Savunma Güçleri (YPG) ise mevzilerinin yanı sıra sivillerin de hedef alındığını, Afrin’in rastgele bombalandığını söylüyor.

Kaynak: Karınca

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER