Fransa'da ilk kez bir doktor koronadan öldü

68 yaşındaki Jean Jacques Razafindranazy, Paris'in güneyindeki bir hastanede hastanede yoğun bakım uzmanıydı

Fransa'da ilk kez bir doktor koronadan öldü

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, koronavirüsüne yakalanan 68 yaşındaki bir doktorun hayatını kaybettiğini açıkladı. Veran, doktorun ülkede virüs nedeniyle ölen ilk sağlık çalışanı olduğunu söyledi.

Acil doktoru olan 68 yaşındaki Jean Jacques Razafindranazy’nin öldüğünü açıklayan Veran, virüsle mücadelede ön cephede olan sağlık çalışanlarını takdir ettiğini söyledi. Yerel televizyon kanalı LCI TV’ye konuşan Veran, gelecek günlerde benzer vakaların artabileceğine yönelik uyarıda bulundu.

‘HASTANEDE YAKALANMAMIŞ OLABİLİR’ SAVUNMASI

Veran, sağlık çalışanlarının maske ve ekipman sıkıntılarına ilişkin soruya ise “Sağlık çalışanlarının virüse hastanede değil, başka yerlerde de maruz kalabileceğini biliyoruz” diye cevap verdi. Koruyucu ekipmanların sağlıkçılar için elzem olduğunu belirten Veran, “Ancak ekipmanlı ya da ekipmansız, profesyonel uygulamanızda hasta olabilirsiniz, sağlık çalışanı olsanız da hasta olabilirsiniz” dedi.

​Öte yandan, 14 bin 459 vakanın bulunduğu ve 562 kişinin hayatını kaybettiği Fransa’da son verilere göre 345 sağlık çalışanına koronavirüs teşhisi konulduğu belirtildi.

Hayatını kaybeden doktorun, Paris’in güneyindeki Compiegne şehrindeki bir hastanede yoğun bakım uzmanı olduğu bildirildi. Koronavirüs teşhisi konulmasının ardından Lille Hastanesi’ne kaldırıldığı, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ifade edildi. Ölümünün açıklanmasının ardından Fransızlar, doktor Razafindranazy’i kahraman ilan etti.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 10:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER