Fransa, 24 Nisan'ı 'Ermeni Soykırımı'nı anma günü' ilan etti

Macron, 24 Nisan'ı "Ermeni Soykırımı'nı anma günü" ilan edileceğini duyurdu

Fransa, 24 Nisan'ı 'Ermeni Soykırımı'nı anma günü' ilan etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1915 Ermeni Soykırımı'nın yıl dönümü olan 24 Nisan'ı birkaç hafta içinde "Ermeni Soykırımı'nı anma günü" ilan edeceğini açıkladı.

Fransa 1915'te yaşananları 2001 yılında "soykırım" olarak tanımıştı. Macron'un 2017'deki seçim vaatlerinden birisi, 24 Nisan'ı resmi anma günü haline getirmekti.

BBC'nin haberine göre dün akşam Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi'nin resepsiyonunda konuşan Macron, 1915'te yaşananları "Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Ermenilerin acımasızca öldürülmesi" olarak niteledi.

Macron paylaştığı Twitter mesajında ise "Fransa tarihle yüzleşir. Gelecek birkaç hafta içerisinde söz verdiğim gibi 24 Nisan'ı Ermeni soykırımını anma günü ilan ediyoruz" dedi.

Macron bu adımla ilgili olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı önceden bilgilendirdiğini ifade ederek "IŞİD'e karşı mücadele, insan hakları ve sivil özgürlüklerin yanı sıra soykırım konusunda da Türkiye ile fikir ayrılıklarımız var" şeklinde konuştu.

Macron Ankara ile diyalog kanallarını açık tutmak istediğini de ifade etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: ŞİDDETLE KINIYORUZ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fransa'nıN 24 Nisan'ı "Ermeni Soykırımı'nı anma günü" ilan edeceğini açıklamasının ardından "Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un 24 Nisan'ı sözde Ermeni Soykırımı Anma Günü ilan eden açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Ülkesinde siyasi sorunlar yaşayan Macron'un günü kurtarma gayretiyle tarihi hadiseleri politik malzeme haline getirmesini reddediyoruz" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 19:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER