Filistin Lideri Mahmud Abbas’tan tarihi adım

Tam üyelik başvurusu BM Genel Sekreterliği'ne sunuldu.

Filistin Lideri Mahmud Abbas’tan tarihi adım

Başvurunun hemen ardından Mahmut Abbas BM Genel Kurulu'nda konuştu.

İşte Abbas'ın konuşmasından satırbaşları;

- Filistin ile BM birbirine son derece yakındır. Biz daha adil bir barış için BM ile birlikte çalıştık.

- Tam 1 yıl önce farklı bölge liderleri bölgemizde barışa işaret etti. Barış umudu doğdu. Biz açık kalple bu müzakerelere giriştik. Ancak bu müzakereler başladıktan birkaç hafta sonra çözümsüzlüğü gitti.

- Ancak biz boş durmadık, tüm önerileri samimi bir şekilde ele aldık ancak uluslararası hükümetlerin çabalarına rağmen bütün bu girişimler bir kayaya çarptı. Bunun adı da İsrail devletiydi.

- Bizim halkımıza doğru ırkçı bir ayrımcılık söz konusu. 1993 yılında Filistin liderleri ile İsrail arasında bir barışa ulaşılması konusunda hem fikir olunmuş. Bütün bu kararları çiğniyor.

- Yerleşim bölgeleri özellikle Batı Şeria bölgesinde yerleşim birimlerinin devam ettirilmesi bütün durumu açıkça ortaya koyuyor. Bizim halkımızı tecrit  ediyor ve bütün bölgeyi adacıklar haline dönüştürüyor.

- Bu bölgede tam bir etnik temizlik söz konusu. Kudüs temsilcilerinin bütün çabalarına kulak tıkanıyor. Kudüs hepimiz için kutsal bir şehir.

- Aynı zamanda bütün yaşananlar Filistin Devletinin gerçekliğinin inşa edilmesinin önüne engel koyuyor. İşgalci güç tutuklamalara, öldürmelere devam ediyor. İşgalci gücün koruması altındaki milisler korkunç saldırılara imza atıyor. Daha bugün barışçı bir şekilde gösteri yapan bir Filistinliyi öldürdüler.

- 1.5 milyon Filistinlinin geleceği tehdit altında. Aynı şekilde İsrailli halk da tehdit altındadır.

YORUM EKLE