Filipinler Devlet Başkanı Obama’ya küfretti, görüşme iptal oldu

Obama- Duterte görüşmesi Filipinler Devlet Başkanı Duterte'nin ABD Başkanı Obama'ya küfretmesi üzerine iptal edildi

Filipinler Devlet Başkanı Obama’ya küfretti, görüşme iptal oldu

Laos'taki ASEAN Zirvesi'nde bugün yapılması planlanan Barack Obama-Rodrigo Duterte görüşmesi, Filipinler Devlet Başkanı Duterte'nin ABD Başkanı Obama'ya küfretmesi üzerine iptal edildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre; ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, ASEAN (Güneydoğu Asya Uluslar Birliği) Zirvesi kapsamında planlanan Obama-Duterte görüşmesinin yapılmayacağını, ABD Başkanı'nın, Duterte yerine Güney Kore Cumhurbaşkanı ile görüşeceğini açıkladı.

Obama görüşmede Filipinler'de uyuşturucu ile mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarda, hükümet güçleri tarafından yapıldığı iddia edilen yargısız infazları gündeme getireceğini belirtmişti.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ise bunun üzerine "O.... çocuğu, eğer bunu yaparsan görüşmede suratına küfredeceğim" demişti.

Obama ise bunun üzerine Duterte'nin renkli bir kişilik olduğunu söylemiş ve ekibine Duterte ile yapıcı ve verimli bir görüşme gerçekleştirme olasılığını araştırma görevi vermişti.

Price ise bunun mümkün olmadığını ve Obama'nın Duterte yerine Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ile görüşeceğini açıkladı.
 
Bu, ABD Başkanı Barack Obama'nın Haziran ayında başkanlık görevini devralan Rodrigo Duterte ile ilk görüşmesi olacaktı.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2016, 17:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER