FHKC'li Halide Cerrar 15 ay sonra serbest

İsrail güvenlik güçleri tarafından tutuklanan ve 15 aydır hapiste bulunan Filistin direnişinin FHKC'li kadın önderi Halide Cerrar serbest bırakıldı

FHKC'li Halide Cerrar 15 ay sonra serbest
Filistinli Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyesi ve milletvekili Halide Cerrar, 15 aylık tutukluluğunun ardından serbest bırakıldı. 

Sputnik'in haberine göre, FHKC Politik Büro üyesi, insan hakları, kadın hakları aktivisti, avukat Halide serbest kalmasının ardından "İsrail askerlerinin beni tutuklaması doğal çünkü ben Filistin halkının endişelerini dile getiriyorum. İsrail, görüşlerini ifade ettikleri için Filistinlileri gözaltına alıyor ve sosyal medyada yazanları takip ediyor" dedi.

İsrail'in "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla hiçbir suçlama yöneltilmeden 6 ay cezaevinde tutulan Halide, Nisan 2015'te İsrail güvenlik güçlerinin Ramallah'taki evine düzenlediği baskında gözaltına alınmıştı. Daha sonra Aralık 2015'te çıkarıldığı mahkemede "yasadışı örgüt üyesi olmak ve kışkırtıcılık yapmak" iddialarıyla 15 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 16:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER