FARC-Kolombiya görüşmeleri ‘gayet iyi' yolda

Bogota’da halka açık bir forum düzenlenecek…

FARC-Kolombiya görüşmeleri ‘gayet iyi' yolda

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında başlatılan barış görüşmelerine bir hafta ara verildi.

Taraflar ilk defa aynı masa etrafında yüz yüze gelerek, yaklaşık yarım asır boyunca on binlerce kişinin ölümüne sebep olan çatışmalara son vermenin yollarını arıyor.

Görüşmelerde Bogota hükümetini temsil eden Humberto de la Calle, Küba’da gerçekleştirilen görüşmelerin “beklendiği gibi gelişmekte olduğunu” söyledi.

Farc müzakerecileri ise toplantı boyunca havanın “gayet iyi” olduğunu belirtti, ancak bir barış anlaşmasının sağlanması için acele etmemek gerektiğine vurgu yaptı.

Görüşmelerin 5 Aralık’ta yeniden başlamasına karar verildi.

Kolombiya hükümetiyle barış görüşmelerinin hemen öncesinde hükümet temsilcileriyle görüşmek üzere Küba'nın başkenti Havana'da bulunan FARC temsilcileri tek taraflı olarak iki aylık ateşkes ilan ettiğini duyurmuştu.

Kolombiya hükümeti ise barış anlaşmasına varılana kadar askeri operasyonları sürdüreceğini tekrarlıyor.

KAMUOYUNA DA DANIŞILACAK

Her iki taraf da kamuoyunun önerilerini iletmesini sağlamak amacıyla bir web sitesi kurulmasında anlaştı. Web sitesi 7 Aralık’ta kamuoyuna açılacak.

Bu arada 17-19 Aralık tarihlerinde de Bogota’da halka açık bir forum düzenlenecek.

Toplantı, Kolombiya hükümeti ile FARC arasında son 10 yıldır yüz yüze gerçekleşen ilk görüşme.

Küba’nın başkenti Havana’da 19 Kasım’da başlayan toplantılarla ilgili ilk açıklamasında hükümet adına müzakere eden de la Calle, görüşmelerin nihai hedefinin solcu FARC militanlarını silahlı mücadelelerine son vererek meşru siyasete katılmaya ikna etmek olduğunu vurgulamıştı.

De la Calle Kolombiya vatandaşlarını “işe yarar ve ilgili öneriler yapmaya” çağırdı.

Hükümet sözcüsü daha önce sürecin hızlı ve etkin gelişmesi ve yıllar değil sadece aylar içerisinde tamamlanması gerektiğini belirtmişti.

FARC heyeti başkanı Ivan Marquez “her iki tarafa da barışa ulaşmak için ihtiyaç duyduğu zamanın tanınması gerekir” dedi.

Marquez herhangi bir barış anlaşmasının “somut, istikrarlı bir temele dayanması” gerektiğini de ekledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2012, 18:58

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER