ETA düzenlediği saldırılar için özür diledi

ETA böylece tarihinde ilk kez yaptığı saldırıları kınayarak toplumdan özür dilemiş oldu...

ETA düzenlediği saldırılar için özür diledi

İspanya'da Bask Bölgesi'nin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütü, düzenlediği saldırılarda neden olduğu acılar için toplumdan özür diledi ve şiddeti resmen kınadı.

Örgütün hapisteki militanları tarafından kaleme alınan ve yaklaşık 500 mahkumun imza attığı açıklama bir Bask gazetesi olan Gara'da yayımlandı.

İspanyol basını bu açıklamayı ETA'nın iki yıl önce silahlı mücadeleyi bırakmasının ardından attığı ikinci büyük adım olarak niteleyerek barışın sağlanmasında önemli aşamaya girildiğine vurgu yaptı. Gazeteler, ETA özürünün Strasbourg'taki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin geçen ay hapishanelerde 20 yılını dolduran ETA militanlarının serbest bırakılmasına yönelik aldığı karar sonrası gelmesine dikkat çekti.

Toplum tarafından 'Parot Doktrini' olarak bilinen kararda, silahlı ETA örgütü üyesi Del Rio, 1998'de Madrid'deki bir dizi eylem sonrası 24 kişinin ölümünden 3 bin yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak, İspanyol yasalarına göre cezası 20 yıla indirilmesine rağmen serbest bırakılmamıştı.

Bunun üzerine AIHM'e başvuran Ines del Rio Prada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 7'nci maddesindeki 'Hiç kimse, suç işlediğinde yürürlükte olan cezadan daha fazlasına mahkum edilemez' hükmünü gerekçe göstererek İspanya devletine karşı verdiği hukuk mücadelesini kazanmasına yol açmıştı. Prada'nın davasıyla beraber bazı ETA militanları yatmakta olduğu hapishanelerden özgürlüklerine kavuşmuştu. AIHM kararı ile ETA mahkumlarının %10'unun serbest kaldığı belirtiliyor.

STK'LARDAN OLUMLU TEPKİ

Cezaevlerindeki ETA militanların kaleme aldığı 'özür mektubu'na ilk tepkiler de gelemeye başladı. Sivil toplum örgütleri ETA'nın şiddeti kınayarak özür dilemesini olumlu karşılarken son sözü mağdur ailelerin söylemesini istedi.

Hükümet cephesinden ise henüz bir açıklama yapılmazken muhalefet tarafı bu adımın fırsata çevrilmesini istedi.

ETA'nın düzenlediği saldırı eylemlerinin mağdurları ise, Bask Bölgesi'ndeki olaylarda hayatını kaybedenler için bir anma töreni düzenleyerek "bu özür mektubunun adaletin elinden kurtulmak isteyen teröristlerin bir stratejisi" olabileceğini öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2013, 13:11
YORUM EKLE