Eski CIA Başkanı Hayden: Özerk bir Kürdistan’ı Türkiye’ye anlatmalıyız

Hayden, Kürtler’in geleceği konusunda Amerika’nın Türkiye’yle yakın diyalog kurması gerektiğini söyledi

Eski CIA Başkanı Hayden: Özerk bir Kürdistan’ı Türkiye’ye anlatmalıyız

ABD Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) eski Başkanı Michael Hayden, Suriye ve Irak’la ilgili açıklamalarda bulundu.

Suriye ve Irak’ta üniter devlet kimliklerinin ‘geride kaldığını’ savunan Hayden, Kürtler’in geleceği konusunda Amerika’nın Türkiye’yle yakın diyalog kurması gerektiğini söyledi.

Hayden, “Irak ve Suriye’nin üniter devlet kimlikleri geride kaldı. Farklı oluşumlar çıkacak ortaya; bunlardan biri de özerk Kürdistan olacak. Türkler’e ‘Özerk bir Kürdistan Türkiye’nin güvenliği açısından ne şartlarda sizin için kabul edilebilir olur?’ diye sormalıyız. Bu diyalog sürecini bence hemen başlatmalıyız” dedi.

Amerikan'ın Sesi'ne konuşan Hayden’ın değerlendirmesi şöyle:

“Benim fikrimce, Irak ve Suriye olarak bildiğimiz ülkeler artık yok. Tamamen yok olmadılar ama üniter devlet kimlikleri geride kaldı. Farklı oluşumlar çıkacak ortaya; bunlardan biri de özerk Kürdistan olacak. Biz Amerikalılar olarak son savaştaki katkılarından dolayı Kürtlere minnettarlık duyuyoruz. Bu yüzden özerk bir Kürdistan olacağını Ankara’daki dostlarımızla oturup konuşmamız, anlatmamız lazım. Türklere ‘Özerk bir Kürdistan, Türkiye’nin güvenliği açısından ne şartlarda sizin için kabul edilebilir olur?’ diye sormalıyız. Elbette, konuşması zor bir konu ancak hiç olmazsa dürüst bir diyalog olacaktır. Bu diyalog sürecini bence hemen başlatmalıyız”

(Kaynak: Amerikan’nın Sesi)

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2017, 14:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER