Esad: Türkiye sınırından askerlerimizi çektik

CHP milletvekilleri Esad ile bir saat 15 dakika süren bir görüşme yaptı…

Esad: Türkiye sınırından askerlerimizi çektik

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, CHP’li milletvekilleri aracılığıyla AKP hükümetini El Kaide konusunda uyardı. Türk sınırında kontrolün Kürt gruplara geçtiğini söyleyen Esad, “Tayyip Erdoğan iki halka da iki ülkeye de zarar veriyor” dedi.

Bir süreden bu yana Suriye’de gözaltında tutulan kameraman Cüneyt Ünal’ı almak için Şam’a giden CHP milletvekilleri Levent Gök, Refik Eryılmaz, Mevlut Dudu ve Hasan Akgöl, Esad ile bir saat 15 dakika süren bir görüşme yaptı. Eryılmaz, görüşmeye ilişkin Cumhuriyet gazetesine bilgi verirken, Esad’ın Türk halkıyla tarihten gelen dostluğun, kardeşliğin, ortak kültürün, kaderin olduğunu dile getirdiğini ve “Bizim Türk halkıyla bir sorunumuz yok” dediğini anlattı.

Görüşmede, Suriye’den Akçakale ve Ceylanpınar’a düşen top mermileri de gündeme geldi. “Türkiye’yi bombalamakta ne gibi bir menfaatimiz olabilir ki” diyen Esad, orada askerlerinin bulunmadığını da söyledi.

Esad, “Türkiye sınırlarını açınca, biz oradaki askerlerimizi çektik. Şu anda orada bizim askeriyemiz, jandarmamız PYD’nin ve diğer Kürt grupların elinde” dedi.

Esad, “AKP hükümeti orada sınırları açtı, ya Kürtlerle çatışacaktık ya da ordumuzu geri çekecektik, ayrıca Kürtler askerlerimizi öldürme niyetiyle bir operasyon içinde olmadıkları için ayrı bir cephe açmak, yani Kürtlerle çatışmaya girmek mantıklı değil bu süreçte, onun için biz oradan askeriyemizi çektik, şimdi orası bizim kontrolümüzde değil” diye konuştu.

Bu bölgenin önümüzdeki dönemde hem Suriye hem de Türkiye için büyük sıkıntı yaratacağını anlatan Esad, “Şu anda biz muhaliflerle değil Türkiye ve Türkiye dışından gelen, radikal Selefiler ve El Kaide militanları ile savaşıyoruz. Türkiye’den yardım alıyorlar, Türkiye’den geliyorlar” görüşünü dile getirdi. Esad, bu grupları Arabistan ve Katar’ın da finanse ettiğini anlattı.

CHP’li Gök de Esad’ın “Hükümetin politikalarını onaylamıyoruz, özellikle ülkenizin güneyinde, başka ülkelerden gelen insanları Suriye’ye sokuyorlar, özellikle El Kaide militanlarını... Bu çok büyük rahatsızlık vermekte, biz laik bir ülkeyiz. Bu özelliğimizi de korumak istiyoruz. Bu konuda gelen El Kaide militanlarının amacının ne olduğu bellidir” dediğini anlattı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2012, 21:11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER