Esad: Suriye'de 'ılımlı muhalif' diye bir şey yok

Esad, ABD’nin Nusra Cephesi’ni hedef alan operasyonlara yol açacak bir anlaşma istemediğini savundu

Esad:  Suriye'de 'ılımlı muhalif' diye bir şey yok

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye'de ılımlı muhalefet bulunmadığını, bunun bir efsane olduğunu söyledi.

Esad, "Tüm gruplar aynı üyelere sahip. 4-5 sene önce Özgür Suriye Ordusu olarak adlandırılanlar, sonradan El Nusra Cephesi oldu, daha sonra da IŞİD'e dönüştü" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Danimarka'nın TV2 televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Rusya ve Suriye'nin Halep'in doğusunu geri almak için atacağı bir sonraki adımın ne olacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Esad, "Bunun alternatifi yok. Teröristlerin sadece Halep'i değil, Suriye'nin herhangi bir bölgesini kontrol altına almasını kabul etmeyeceğiz. Bu bizim misyonumuz ve amacımız. Bir sonraki adımımız bu olacak" dedi.

Suriye ordusunun Halep’te sivil bölgelere saldırdığı iddialarını da reddeden Esad, “Hastaneleri ve okulları yok etmek gibi bir politikamız yok. Ordunun böyle bir saldırısı olduysa bu bir kaza olmalı” diye konuştu.

'ATEŞKES ANLAŞMASININ DURMASINDAN DOLAYI ÜZGÜNÜM'

Öte yandan Esad, Rusya ile ABD arasındaki ateşkes anlaşmasının durdurulmasından üzüntü duyduğunu söyledi.

Anlaşmanın başarılı olacağına en başından beri inanmadığını belirten Esad, "Zira anlaşma sadece iki büyük ülke arasındaki müzakere bağlı değil. Anlaşma, arzuya bağlı. ABD'nin anlaşma yapmak için arzusu olmadığını biliyorduk" diye konuştu.

ABD’nin Nusra Cephesi’ni hedef alan operasyonlara yol açacak bir anlaşma istemediğini savunan Esad, “Çünkü bu grup ABD için Suriye savaşındaki en somut ve etkili kart” ifadelerini kullandı.

'ILIMLI MUHALEFET, EFSANEDEN İBARET'

Esad, Suriye'de ılımlı muhalefet bulunmadığını, bunun bir efsane olduğunu söyledi.

Esad, "Var olan bir şeyi var olmayan bir şeyden ayırt etmek imkansız. Tüm gruplar aynı üyelere sahip. 4-5 sene önce Özgür Suriye Ordusu olarak adlandırılanlar, sonradan El Nusra Cephesi oldu, daha sonra da IŞİD'e dönüştü. Dolayısıyla aynı üyeler bir gruptan diğerine geçiyor. Bu nedenle teröristleri ayırt edemiyorlar ve etmek de istemiyorlar" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 13:42
YORUM EKLE