Esad: İdlib'in kurtuluş mücadelesi Türkiye'den gelen içi boş açıklamalara rağmen sürüyor

Esad, Halep'te kontrolü ele geçiren askeri birliklerini tebrik etti

Esad: İdlib'in kurtuluş mücadelesi Türkiye'den gelen içi boş açıklamalara rağmen sürüyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Batı Halep'te kontrolü ele geçiren askeri birliklerini tebrik ederek, "Muhaliflerin er ya da geç yenilgiye uğrayacaklarını" ifade etti.

Suriye televizyonuna konuşan Esad, Halep’teki askeri başarılarının savaşın sonu olmadığının altını çizerek, operasyonların devam edeceği mesajını verdi.

Türkiye'nin İdlib'deki acil duruma ilişkin açıklamalarına ise Esad, "Halep ve Idlib'in kurtuluş mücadelesi kuzeyden gelen içi boş açıklamalara rağmen devam edecektir" diye konuştu.

Halep kentinde ilk kez kontrolü ele geçiren Esad, "Bu kurtarmanın, savaşın, komploların ve terörün bittiği anlamına gelmediğinin farkındayız, ama gelecek olan asıl zafer öncesi, onlara büyük bir bir darbe indirdik" dedi.

OPERASYON GENİŞLEYEREK SÜRÜYOR

Esad’a bağlı askeri birlikler, Rusya’nın da hava desteğiyle Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde operasyonlarını genişleterek sürdürüyor.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Ülkede 9'uncu yılını tamamlamak üzere olan savaşta neredeyse yarım milyon kişi yaşamını yitirdi, milyonlarca sivil de mülteci konumuna düştü.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 16:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER