Esad: Erdoğan Suriye halkının öldürülmesine neden oldu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam'da kendisini ziyaret eden Lübnanlı bir heyetle bir araya geldi

Esad: Erdoğan Suriye halkının öldürülmesine neden oldu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’de gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Lübnanlı heyetle görüşen Esad’ın, "Eğer 2 yıl içerisinde Suriye'yi kurtarmazsam istifa edeceğim ama ben Suriye'nin kurtulacağına dair yüzde yüz garanti veriyorum. Ben Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile barışmadım. Çünkü o Suriye halkının öldürülmesine neden oldu ve Suudi Arabistan da çok pişman olacaktır" dediği belirtildi.

Suriye’deki mevcut durumu değerlendiren Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye planında başarısız olduğunu savundu.

İran merkezli Tesnim Haber Ajansı'nın aktardığına göre, Esad,"Sağlanan bütün ateşkeslerin geçici bir aşama olduğunu düşünmeyin. Suriye ordusu gücü ele geçirmiştir ve biz Hizbullah ve Rusya'nın desteğine sahibiz. Yardımda bulunmak için Arap ülkelerinden savaşçılar geldiler ve Erdoğan, Katar ve Suudi Arabistan'ın planı tamamen başarısız oldu. Ürdün bir şey yapamaz. Irak Haşd-i Şaabi kuvvetleri Suriye ordusunu bütün cephelerde destekliyor ve iki yıl içerisinde bütün Suriye'yi kurtaracağız ve ortam eski haline dönecek" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam'da kendisini ziyaret eden Lübnanlı bir heyetle bir araya geldi.

'ERDOĞAN İLE BARIŞMADIM'

"Eğer iki yıl içerisinde Suriye'yi kurtarmazsam istifa edeceğim ama ben Suriye'nin kurtulacağına dair yüzde yüz garanti veriyorum. Müzakereler ve bunun gibi konulara bakmayın, Suriye'nin teröristlerden ve tekfircilerden kurtarılmasının gerçek planı, Suriye'nin bölgesel rolünün yeniden kazandırılmasıdır. Ben Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile barışmadım. Çünkü o Suriye halkının öldürülmesine neden oldu ve Suudi Arabistan da çok pişman olacaktır."

'2 YIL İÇİNDE TÜM SURİYE'Yİ KURTARACAĞIZ'

"Sağlanan bütün ateşkeslerin geçici bir aşama olduğunu düşünmeyin. Suriye ordusu gücü ele geçirmiştir ve biz Hizbullah ve Rusya'nın desteğine sahibiz. Yardımda bulunmak için Arap ülkelerinden savaşçılar geldiler ve Erdoğan, Katar ve Suudi Arabistan'ın planı tamamen başarısız oldu. Ürdün bir şey yapamaz. Irak Haşd-i Şaabi kuvvetleri Suriye ordusunu bütün cephelerde destekliyor ve iki yıl içerisinde bütün Suriye'yi kurtaracağız ve ortam eski haline dönecek"

'IŞİD'İ VE NUSRA CEPHESİNİ SONLANDIRACAĞIZ'

"Bütün tekfirci terörist gruplar rejimi devirme konusunda yenilgiye uğradılar. Biz kazandık ve en kısa sürede Deyr ez Zor ve Rakka'ya girecek ve IŞİD'den kurtulacağız. Daha sonra İdlib'e girecek ve Nusra Cephesini sonlandıracağız ama Şam kırsalından Cuber bölgesi, Duma ve Haresta'ya kadar olan bütün bölgeler konusunda gizli planlar bulunmaktadır ve bu bölgedeki teröristlerin varlığını da tamamen bitireceğiz"

'MUHALİFLER SADECE İDLİB ŞEHRİNİN GÜVENLİ BÖLGE OLMASINA KARŞI ÇIKTI'

"Astana Anlaşması, İdlib şehrinin güvenli bölge ya da çatışmasızlık bölgesi olduğunu söylüyor. Bu yüzden Eş-Şuğur, Mağra En-Numan, Seragip, Han Şeyhun ve El- Zaviye dağı olmak üzere bu bölgelerin tamamı ve hatta Türkiye sınırına yakın tarım arazileri güvenli bölgeler değildir. Suriye ordusunun bu bölgeleri bombalamaya, hedef almaya ve İdlib şehri dışında bu bölgelere girmeye hakkı vardır. Oysa Türkiye bütün İdlib eyaletinin çatışmasızlık bölgesi olduğunu söylüyor ve muhalifler de aynı bunu söylemiş ve sadece İdlib şehrinin güvenli bölge olarak açıklanmasına karşı çıkmış ve Astana ve Cenevre müzakerelerinden geri çekilmişlerdir"

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 14:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER