Esad, Avrupa Parlamentosu temsilcileriyle görüştü

Esad, AB Parlamentosu heyeti ile görüştü

Esad, Avrupa Parlamentosu temsilcileriyle görüştü

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bazı batılı liderlerin kendi vatanları ve halklarının çıkarlarına hizmet etmeyen politikalar yürüttüklerini söyledi.

Esad Avrupa Parlamentosunda Dış İşler Komisyonu Başkanı Yardımcısı Javier Couso başkanlığında Suriye’ye iki günlük gezide bulunan AB Parlamento heyetini kabul etti.  

Suriye’deki son durumlar ve Suriye halkının yaşadıklarının ele alındığı görüşmede ayrıca, dünyanın birçok yerini hedef alan ‘terörün’ yayılması ve yıkım etkileri görüşüldü.

Esad Suriye ve Ortadoğu’da yaşananların, kültürel ve coğrafi bağlantıların olduğu Avrupa’ya yansımalarının gayet normal olduğunu savundu.

Avrupa devletlerinin günümüzde tanık olduğu terör ve mülteci dalgalarına dikkat çeken Esad; tüm bunların nedeninin Batılı bir kısım liderlerin kendi vatanları ve halklarının çıkarlarına hizmet etmeyen politikalar yürütmeleri olduğunu söyledi.

Esad söz konusu bu Batılı liderlerin Suriye’deki silahlı ‘terör’ örgütlere siyasi örtü ve destek temin ettiklerini ifade ederek, bu destekleriyle yayılan ve güçlenen terörün Avrupa ülkelerine yayılmasının gayet normal olduğunu ifade etti.

Hükümetlerinin yanlış politika ve tutumlarını düzeltmede Avrupa’daki parlamentolara düşen role vurgu yapan Esad; bu hükümetlerin teröre destekleriyle birlikte uyguladıkları ekonomik yaptırımların Suriyelilerin can ve mal güvenliğini sabote ettiği gibi yaşamlarını da zorlaştırdığına dikkat çekti.

Esad tüm bunların çok sayıda Suriyeliyi evini barkını terk edip başka ülkelere gitmesine yol açtığını söyledi.

Konuk heyet üyeleri ise Suriye’ye ziyaretleri ve Suriye halkının terör nedeniyle yaşadığı zorlukları gözleriyle görmelerinin, AB hükümetlerinin yanlış tutumlarını düzeltme çabalarında yardımcı olacağını ifade etti.

AB Parlamentosu heyet üyeleri, hükümetlerinin teröre destekleri ve Suriye’ye ekonomik yaptırımlarına son vermeleri için çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.  

Suriye’nin egemenliğini koruma gereğinin altını çizen heyet üyeleri; Suriyelilerin kendi geleceklerini herhangi bir dış müdahale olmaksızın kendi elleriyle ve egemen kararlarıyla yapılandırmaları önemine değindi. 

(Kaynak: AMN)

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2016, 10:46
YORUM EKLE