Erdoğan'ın bilgisi dahilinde Suriye'de kimyasal kullanıldı iddiası

Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteciden çarpıcı iddia…

Erdoğan'ın bilgisi dahilinde Suriye'de kimyasal kullanıldı iddiası

Suriye’de 21 Ağustos 2013′te düzenlenen sarin gazı saldırısının, bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde Türkiye tarafından yaptırıldığı ileri sürüldü.

İddiaya göre Amerikalılar, bu ‘acı gerçeği’ son anda öğrenip saldırıdan sorumlu tutulan Suriye rejimine karşı harekat düzenlemekten vazgeçti ve ‘felaket sonuçlar’ doğuracağı için gizli tuttu.

AYLAR SÜREN ARAŞTIRMAYA DAYANIYOR

Bu çarpıcı iddia kılı kırk yaran haber-analizleriyle bilinen Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteci Seymour Hersh’un son haber-analizinde yer aldı.

Saygınlığıyla bilinen London Review of Books’ta yer alan haber-analiz, kilit görevlerdeki Amerikan istihbarat ve savunma yetkilileriyle yapılan görüşmeler ve aylarca süren bir araştırmanın sonucunda yazılmış.

KADIN VE ÇOCUK FOTOĞRAFLARIYLA DUYURULMUŞTU

21 Ağustos’ta Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Guta banliyösünde gerçekleştirilen sarin gazlı saldırıda yüzlerce insan hayatını kaybetmiş; saldırı sonrasına ilişkin bebek ve kadın cesetlerinin fotoğrafları dünyayı ayağı kaldırmıştı.

Türkiye derhal Suriye’ye müdahale çağrısında bulunmuş; Amerikan yönetimi kimyasal silah kullanılması ‘kırmızı çizgi’sinin ihlal edildiğini bildirerek Suriye’ye karşı askeri harekat için düğmeye basmıştı.

Ancak tüm dünya Amerikan bombardımanın eli kulağında diye düşünürken ABD Başkanı Barack Obama, Kongre’ye başvurma kararı alıp harekatı ertelemiş, Rusya’nın arabuluculuğuyla Esad rejimi kimyasal silah stokunu eritme sözü verince de iptal etmişti.

‘EL NUSRA’YA MALZEMEYİ DE PARAYI DA ERDOĞAN VERDİ’

Diken.com.tr’nin haberine göre, Seymour Hersh’ün haber-analizden çıkan sonuç ise bambaşka. Buna göre söz konusu harekattan vazgeçilmesinin nedeni, sarin gazı saldırısının Suriye rejimi tarafından değil, cihadçı muhalif gruplardan El Nusra Cephesi tarafından yapıldığının anlaşılmasıydı. Çok daha önemlisi, El Nusra Cephesi’ne malzeme sağlayan da, eğitim veren de Türkiye’ydi.

‘ERDOĞAN, ESAD’IN KAZANMASINI FELAKET OLARAK GÖRÜYORDU’

Haber-analizin en çarpıcı bölümü şöyle: Erdoğan, Suriye’deki savaşın Beşar Esad tarafından kazanılmasının kendisi için felaket olacağının farkındaydı. 2012 baharından itibaren savaşta ibrenin Esad’a dönmesiyle birlikte ne yapıp edip Amerikalıları işin için sokma arayışına girdi.

Bu amaçla, MİT ve Jandarma işbirliğiyle Esad rejime karşı mücadele veren El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’ne gizli yollardan kimyasal silah yapımında kullanılan malzeme sağlandı.

Kaynak: Diken.com.tr

İlgili haber:

'ABD, sarin iddiasını telefon dinlemesiyle kanıtladı'

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 18:30
YORUM EKLE