Ekvador'da salgının merkezinde 1424 ceset toplandı

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, Guayaquil'de ev ve hastanelerden 1424 cesedin toplandığını açıkladı

Ekvador'da salgının merkezinde 1424 ceset toplandı

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, ulusa sesleniş konuşmasında, ülkesinde yürütülen Covid-19 salgını ile mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Moreno, Ekvador'da virüsün görülmesinden kısa bir süre önce alınan önlemleri hatırlatarak, "Salgına hazırlıksız yakalandığımıza dair yorumlar görüyorum. Elbette hazırlıklı değildik, kimse değildi. Soruyorum sen hazırlıklı mıydın? Ailen, şirketin veya herhangi bir ülke hazırlıklı mıydı?" ifadelerini kullandı.

Guayaquil'de cesetlerin toplanması için kurulan Ortak Görev Gücünün faaliyetlerine ilişkin Moreno, "Ortak Görev Gücü, Guayaquil'de şu ana kadar ev ve hastanelerden 1424 ceset topladı ve hepsi uygun bir şekilde defnediliyor" diye konuştu.

ÖLÜLERİ SOKAKLARA BIRAKTILAR

Ekvador'da Covid-19 salgının "merkez üssü" olarak nitelenen Guayaquil'de mart ayının sonunda hastanelerin morglarının dolması ve cenaze hizmeti verilememesi nedeniyle halkın yakınlarını sokağa bıraktığı ve sokakta yaktığı görülmüştü.

Ordunun da yardımıyla kentteki cesetlerin toplanması için kurulan Ortak Görev Gücü Lideri Wated, toplanan cesetlerin ölüm sebebinin Covid-19 olup olmadığının bilinmediğini söylemişti.

Nüfusu 17 milyonu aşan Ekvador'da resmi verilere göre şu ana kadar 388 kişinin hayatına mal olan Covid-19, 7 bin 858 kişide görüldü.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020, 23:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER