Ebolayla mücadele için bir milyar dolardan fazla kaynağa ihtiyaç var

Dünya Sağlık Örgütü açıkladı

Ebolayla mücadele için bir milyar dolardan fazla kaynağa ihtiyaç var

Birleşmiş Milletler, Batı Afrika'daki Ebola salgınıyla mücadele için bir milyar dolardan fazla kaynağa ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Açıklama, örgütün ebolayla mücadele koordinatörü David Nabarro tarafından yapıldı.

Nabarro, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Perşembe günü bir yardım seferberliği çağrısında bulunacağını belirterek "Bir ay önce salgınla mücadele için 100 milyon dolar istemiştik. Bir ay içinde bu miktar 10 katına çıktı. Çünkü salgın görülmedik bir hızla büyüyor" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de salgını "modern zamanlarda benzeri görülmedik bir sağlık krizi" olarak tanımladı. DSÖ'ye göre salgında bu yıl 2 bin 461 kişi öldü. Ölenler dahil virüse yakalananların sayısı 4 bin 985. Uluslararası örgütler salgına müdahalede geç kalmakla eleştiriliyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın salgından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Liberya'ya, virüsle mücadeleye yardım için 3 bin asker göndereceğini açıklaması bekleniyor.

Washington'dan yapılan açıklamada yeni birliklerin Liberya'nın başkentinde kurulacak olan üs aracılığıyla yönetileceği belirtildi.
Bölgeye gidecek askerlerin yeni sağlık merkezlerinin inşasına yardımcı olacağı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 15:42
YORUM EKLE