Dünyanın en büyük silah alıcısı Suudi Arabistan, Türkiye ise 9’uncu sırada

Geçtiğimiz yıl ilk 10 ülke içinde yer almayan Türkiye listenin 9’uncu sırasında

Dünyanın en büyük silah alıcısı Suudi Arabistan, Türkiye ise 9’uncu sırada

Uluslararası ekonomi analiz şirketi IHS Jane 360, 2014 ‘Küresel Savunma Ticaret Raporu‘nu yayınladı. Rapora göre dünyanın en büyük silah ithalatçısı Suudi Arabistan olurken, Türkiye listenin 9’uncu sırasında yer aldı.

diken.com.tr'nin IHS’nın verilerine dayandırdığı habere göre, 2013 yılında dünyanın en büyük ikinci silah ithalatçısı olan Suudi Arabistan 2014’de savunma giderleri için 6 milyar 400 milyon dolar harcayarak ilk sıraya yükseldi.

Uzmanlar, Riyad yönetiminin 2015 yılında silah ithalatını yüzde 52 oranında artırarak 9 milyar 800 milyon dolar harcama yapmasını beklediklerini belirtiyor. Geçtiğimiz yıl 5 milyar 750 milyon dolar değerinde silah ithal eden Hindistan’sa Suudi Arabistan’ın ardından ikinci sırada yer aldı.

Hindistan’ı Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayvan, Avustralya, Güney Kore ve Endonezya takip ediyor. Geçtiğimiz yıl ilk 10 ülke içinde yer almayan Türkiye’yse listenin 9’uncu sırasında.

Rapora göre, Suudi Arabistan ve körfez komşusu Birleşik Arap Emirliği’nin silah 8 milyar 6 milyon dolar. Bu da, iki ülkenin Batı Avrupa’nın toplamından daha fazla para harcadığı anlamına geliyor.

En fazla silah ihraç eden ülkeyse Amerika Birleşik Devletleri. Toplamda 23 milyar 700 milyon dolar değerinde silah ithal eden ABD’yi 10 milyar dolarla Rusya takip ediyor. İngiltere, Almanya, İtalya, İsrail, Çin, İspanya ve Kanada da dünyanın en fazla silah ihracatı yapan 10 ülkesinin içinde yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 19:47
YORUM EKLE