'Dönerci cinayetleriyle şoke oldum'

Cem Özdemir, polis ve Anayasayı Korumu Kurumu'nun önlem almadığına dikkat çekti.

'Dönerci cinayetleriyle şoke oldum'

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Almanya'daki "Dönerci cinayetleri"nin arkasında aşırı sağcı bir grubun çıkması karşısında şoke olduğunu söyledi.

Özdemir, "Dönerci cinayetleri"nin aydınlanmasında polisin ve Anayasayı Korumu Kurumu'nun üzerine düşen görevi yeterince yerine getirmediğini de belirtti.

Sekiz Türk ve bir Yunanlı dönercinin öldürüldüğü seri cinayetleri, Neo-Nazi bir grubun işlediği yönünde güçlü delillerin bulunmasını Alman Welt gazetesine değerlendiren Cem Özdemir, Almanya'da sağcı terör tehlikesinin göründüğünden daha büyük bir tehlike olduğunu dile getirdi. Özdemir, "Söz konusu cinayetleri, Thüringen'de bulunan aşırı sağcı terör hücresinin gerçekleştirdiği ortaya çıkarsa, bu sağcı terörde yeni bir aşamaya geldiğimizi ve Almanya'yı ciddi şekilde tehdit ettiği anlamına gelir" dedi.

'SAĞ TERÖRLE KARARLI MÜCADELE EDİLMELİ' 

"Bu tehlikeye karşı devlet ve toplumun birlikte kararlı bir biçimde mücadele etmesi gerekir" diyen Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, üç zanlının 1997'den beri Neo-Nazilerle birlikte hareket ettiklerinin bilinmesine rağmen, polis ve Anayasayı Korumu Kurumu'nun önlem almadığına dikkat çekti.

'SOLINGEN'DEN GEREKLİ DERSİ ÇIKARAMADIK' 

90'lı yıllardan bu yana Almanya'da aşırı sağ şiddet nedeniyle 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Özdemir, "Solingen ve Mölln benzeri saldırılardan yeterince ders çıkarmadığımız konusunda endişelerim var" dedi. (NTVMSNBC)

YORUM EKLE