Der Spiegel: Paris’te 3 Kürt siyasetçi kadının öldürülmesinde MİT’in parmağı var

Alman Der Spiegel dergisi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in katledilmesinde Türk istihbarat örgütünün rol aldığını ileri sürdü

Der Spiegel: Paris’te 3 Kürt siyasetçi kadının öldürülmesinde MİT’in parmağı var
9 Ocak 2013'te Paris'te üç Kürt siyasetçi kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in katledilmesinde Türk istihbarat örgütünün (MİT) rol aldığı bir kez daha ileri sürüldü. 

Alman Der Spiegel dergisi tarafından Paris'teki soruşturma kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde göre; cinayeti işleyen Ömer Güney'in MİT'ten destek aldığı, ancak cinayeti bağlı bulunduğu MİT'in emriyle mi yoksa kendi başına mı gerçekleştirdiğinin henüz kesinleşmediği belirtildi.

Der Spiegel'in internet sitesinde “Türk ajanları PKK'li aktivisit kadınların öldürülmesine karışmış” başlığı altında verilen haberde, Paris'te tutuklu bulunan Ömer Güney'in aşırı milliyetçi biri olduğu ve Türk istihbaratı özel olarak PKK'nin Paris'teki hücresine yönledirildiği, Alman ve Fransız isitihbarat örgütlerinin ise bunu yeterince ciddiye almadığı belirtildi. 

Haberde, hazırlanan iddianamede “Güney'e bu misyon yaratıldı. Kimliği tespit edilemeyen diğer kişilerle bu plan hayata geçirildi” denildi. Soruşturmayı yürüten Fransız yetkililer Güney ile birlikte hareket eden kimliği belirsiz kişilerin Türk istihbarat elemanı olabileceğinden hareket ediyor.

Katil zanlısı Ömer Güney, Kasım 2011'de Fransa'ya gidip PKK içine sızmadan önce 8 yıl boyunca Almanya'da yaşamıştı.

Hollanda radyosu “Argos” da kısa süre önce benzer bir haber yayınlanmıştı.

Ömer Güney hakkında davanın önümüzdeki Aralık ayında başlaması bekleniyor.

Der Spiegel'in internet sitesinde yer alan haberde Türk istihbarat elemanlarının AB'de böylesine büyük bir cinayeti işlemesinin kesinleşmesi durumunda bundan AB-Türkiye ilişkilerinin önemli ölçüde etkileneceği de savunuldu.

Kaynak: Evrensel
 
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 08:37
YORUM EKLE